Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

„FIFA” integruje skazanych z dziećmi

Fotorzepa, Piotr Nowak
Zakład Karny nr 1 w Łodzi kupił dla osadzonych konsolę do gier wraz z grš piłkarskš. Chce w ten sposób integrować ich z rodzinami.

Pod koniec sierpnia wiceminister sprawiedliwoœci Patryk Jaki w rozmowie w TVP Info z oburzeniem komentował decyzję sšdu, który uznał, że więzień-weganin ma prawo domagać się posiłków dostosowanych do swojej diety. „To jest jakieœ kuriozum. Może dostarczyć jeszcze więŸniom DVD, PlayStation, łóżko wodne" – irytował się Jaki.

Tymczasem w czerwcu Zakład Karny nr 1 w Łodzi zakupił za 1500 zł dla skazanych konsolę i grę piłkarskš „FIFA".

– Zestaw ten wykorzystywany jest podczas realizacji programu z zakresu integracji rodzin, w trakcie spotkań osadzonych z dziećmi – zapewnia nas kpt. Jakub Białkowski, rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Łodzi.

Œrodki na ten zestaw pochodziły z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. – Uzyskiwane sš one głównie z potršceń w wysokoœci 7 proc. od wynagrodzenia przysługujšcego za pracę skazanych. Oznacza to, że sami je sobie finansujš – dodaje kpt. Białkowski.

Jak jednak ustaliła „Rzeczpospolita", pierwotnie konsola miała być dla wszystkich więŸniów. – Zakupiona została z myœlš o œwietlicy. Jednak przełożeni nie wyrazili na to zgody, więc konsola została zdeponowana u wychowawców i ma służyć spotkaniom rodzin, które odbywajš się dwa, trzy razy w roku – zdradza jeden z funkcjonariuszy.

W łódzkim zakładzie karnym w programach z zakresu integracji rodzin uczestniczy 31 osadzonych. Ich częœciš sš spotkania skazanych z dziećmi z okazji Dnia Dziecka, zakończenia wakacji czy Gwiazdki. W trakcie spotkań osadzeni ze swoimi dziećmi mogš korzystać m.in. z: piłkarzyków, gry telewizyjnej, gier planszowych, szachów, klocków, puzzli, tenisa stołowego. Spotkania te trwajš trzy godziny i odbywajš się w sali widzeń lub w œwietlicy.

Rzecznik podkreœla: „Kontakty osób przebywajšcych w izolacji więziennej z osobami bliskimi przyczyniajš się do zaspokojenia potrzeb emocjonalnych i stanowiš jeden z priorytetów resocjalizacji".

Paweł Moczydłowski, ekspert ds. więziennictwa, nie widzi w tym nic złego. – Nie dajmy się zwariować! To faktycznie może zbliżyć skazanego ojca z dzieckiem, które zamiast przyjœć do smutnej celi, poœmieje się z nim podczas gry. Lepsza wirtualna rozrywka, niż z nudów „bawić się" w dręczenie innego skazanego – wskazuje Moczydłowski.

Zakup gry w œrodowisku więzienników wywołuje jednak różne oceny. – Naszym zdaniem to marnotrawienie pieniędzy. Z gry skorzysta zaledwie kilku więŸniów. W placówkach przydałyby się nowe, dobre ksišżki, a nie konsole – ocenia jeden z doœwiadczonych wychowawców.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL