W niedzielę 15 lipca w godz. 11–15 władze ogrodu zorganizują wspólną zabawę i gry edukacyjne. Będzie też można pomóc zwierzętom, które tracą środowisko naturalne przez wydobycie rzadkich minerałów wykorzystywanych w produkcji sprzętów elektronicznych.

Zaplanowano m.in. grę terenową „Halo, zebra? Halo, słoń?", łowienie ryb „na sucho", sprawdzian w pajęczynie, głuchy telefon, odkrywanie świata w skali mikro, piknik na trawie i wspólne wsłuchiwanie się w ciszę. Podczas dnia bez telefonu w gdańskim zoo będzie można się zrelaksować w wyjątkowym mikroklimacie.

Na miejsce akcji gdańskie zoo zostało wybrane nieprzypadkowo. Jak tłumaczą władze ogrodu, do produkcji urządzeń elektronicznych wykorzystuje się minerały, takie jak na przykład tantalit, cyna, wolfram i złoto. Ich złoża są bardzo rzadkie, a większość występuje w Afryce, gdzie toczą się nieustannie wojny o kontrolę nad nimi. Wydobycie tych kruszców pochłonęło miliony ofiar wśród ludzi, zwierząt i spowodowało ogromne zniszczenia w środowisku naturalnym.

Na rosnące uzależnienie od telefonu zwraca uwagę coraz więcej instytucji. Tramwaje Warszawskie wystartowały z kampanią „Odłóż smartfon i żyj". Na przystankach tramwajowych pojawili się aktorzy odgrywający zombi – pieszych uczestników ruchu drogowego oderwanych od rzeczywistości przez smartfony. Powstał spot internetowy przedstawiający użytkowników smartfonów jako istoty bezwolne z powodu uzależnienia od telefonu.

Zakazy korzystania z komórek wprowadzają też organizatorzy kolonii i wyjazdów dla młodzieży. – Na naszych koloniach i zimowiskach już od trzech lat wprowadzamy ograniczenia w korzystaniu z komputerów i smartfonów – mówi przewodnicząca Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole Zofia Grzebisz-Nowicka. – Przygotowujemy w zamian za to napięty i ciekawy program. Na zadzwonienie do rodziców jest czas wieczorem.