Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Opolskie kroszonki – dla wybranka serca i niechcianego kawalera

Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Czerwonš, ozdobionš misternym kwiatowym wzorem kroszonkę panna chowała tylko dla wybranka serca; żółtš - z niegotowanego jaja - miała dla chłopaka, którego nie lubiła. Ładne lub majętne panny musiały przygotować nawet kilkadziesišt kroszonek na Wielkanoc.

Kroszonki to kolorowe, zdobione, wielkanocne jaja. Dziœ sš głównie ozdobš. Przed laty służyły wielkanocnemu obrzędowi: panny obdarowywały nimi kawalerów w poniedziałek wielkanocny, gdy ci je oblewali. „Dziewczyny musiały przygotować tych jajek sporo, zwłaszcza jeœli cieszyły się wzięciem" – powiedział PAP Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. „Jeœli w lany poniedziałek przyszło do takiej panny np. dwudziestu kawalerów, to każdy musiał dostać jajo. A każde takie jajo musiało być inne, bo miało swoje znaczenie - dziœ często zapomniane" – dodał.

Symboliczny był przede wszystkim kolor kroszonki. Czerwona, nawišzujšca do symboliki życia, w panieńskim koszyczku była jedna, przeznaczona dla wybranka serca. Dostawał jš chłopak, którego panna widziałaby wkrótce w roli męża. „Jeœli do tego na jajku było serce albo wierszyk w stylu +Kogo w sercu mam temu je dam+, to wszystko było jasne" – tłumaczył Jasiński

Bršzowe czy zielone jajka dostawali chłopcy lubiani, którzy po znajomoœci z darujšcš im je pannš nie mogli sobie wiele obiecywać. Czarne jaja zarezerwowane były dla osób szanowanych czy starszych – sołtysa, księdza, nauczyciela. Żółte natomiast dla chłopaków nielubianych. „Najczęœciej były to też jajka niegotowane. Gdy przychodził niechciany kawaler, dziewczyna zręcznym ruchem wkładała mu żółtš kroszonkę do kieszeni i rozbijała. Był to dla niego sygnał, by lepiej do tego domu więcej nie przychodził" – mówił Jasiński.

Kroszonki, znane głównie na Œlšsku i OpolszczyŸnie, robi się z farbowanych wydmuszek lub jaj ugotowanych na twardo. Zdobi się je w misterne, wydrapywane nożykiem wzory. Najczęœciej zdobieniami sš motywy roœlinne, ale mogš się też na jajkach pojawiać wydrapane zajšczki, kurczaczki, wielkanocne baranki, serca czy wierszyki.

Jak mówił Jasiński przed laty skorupki jaj, na których potem powstawały wzory, farbowało się najczęœciej w łupinach cebuli, a także korze dębu czy NP. burakach. „Dziœ panie używajš do tego najczęœciej farb do tkanin albo farb spożywczych" – wyjaœnił.

Tłumaczył, że do wydrapywania wzorów najlepszy jest natomiast nożyk rytowniczy, wykonany ze specjalnego gatunku stali. „Takich nożyków twórczynie ludowe majš często kilka, by uzyskiwać różne gruboœci wzoru" – wyjaœniał Jasiński i dodał, że częœć pań zdobi kroszonki także nożykami do tapet, a nawet wiertłami obrotowymi.

Praktycznie każda twórczyni ludowa, a tych zajmujšcych się kroszonkarstwem w katalogu stworzonym w Muzeum Wsi Opolskiej jest ok. 600 tylko na samej tylko OpolszczyŸnie, ma swój charakterystyczny wzór; np. kwiatek albo swoisty sposób budowania kompozycji. Zdaniem Jasińskiego bywa, że w ramach jednej rodziny, w której kilka kolejnych pokoleń pań zajmuje się kroszonkarstwem, łatwo wskazać podobieństwa. „Bierze się to stšd, że umiejętnoœci te przekazywane sš z pokolenia na pokolenie" – powiedział.

Zaznaczył jednak, że jest duża różnica między kroszonkami, które przed laty robiły babcie, a tymi, które w ostatnich latach robiš ich wnuczki. „Babcie robiły duże, bardzo czytelne wzory. Charakterystyczne sš zwłaszcza te z lat 70. czy 60. ub. wieku. W latach 90. twórczynie postawiły na dużo drobniejsze wzory, uznajšc chyba, że małe jest piękne" – wyjaœnił etnograf. Zastrzegł jednak, że to niekoniecznie prawda. „Im mniejszy wzór, tym kroszonka jest mniej czytelna" – tłumaczył etnograf i zaznaczył, że widać już odwrót od tej tendencji.

Twórczyni ludowa z Opola Ewa Przybył, która przez wiele lat pracowała w opolskiej Cepelii, w rozmowie z PAP tłumaczyła, że przy dużej wprawie, po latach zdobienia jaj, wykonanie kroszonki zajmuje jej do 2 godzin. Ale jak podkreœliła, jeœli ktoœ w tym fachu jest poczštkujšcy, to musi nad jajkiem spędzić nawet 3-4 godziny.

Przybył powiedziała też, że dziœ niewiele osób zna już np. symbolikę kolorów kroszonek. „Kupujšcy je najczęœciej kierujš się gustem. Wielu prosi też np. o osobisty grawer na jajku dla ukochanej osoby, zamiast tradycyjnego wierszyka" – powiedziała.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL