Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Wilk we wnykach. Uratowali go leśnicy

Wilk wpadł we wnyki między Bieszkowem a Kierzem NiedŸwiedzim.
Lasy Państwowe
We wnyki zastawione w lesie między Bieszkowem a Kierzem NiedŸwiedzim, na granicy województw œwiętokrzyskiego i mazowieckiego złapał się w dwuletni basior, samiec wilka.

Uratowała go straż leœna i policja. Oprócz drobnych otarć, zwierzę nie odniosło obrażeń.

Strażnicy leœni z Nadleœnictwa Skarżysko, po otrzymanej od policji z Szydłowca informacji o wilku złapanym we wnyki, pojechali na miejsce.

Gdy potwierdziła się informacja o uwięzionym basiorze, leœnicy zawiadomili także lekarza weterynarii, a także prof. Romana Gulę i Artura Milanowskiego, leœnika z sšsiedniego nadleœnictwa pasjonujšcego się wilkami, którzy zajmujš się badaniem tego gatunku na terenie województwa œwiętokrzyskiego oraz jego bliskich okolicach.

Wilka udało się szybko uwolnić. - Oprócz drobnych otarć, zwierzę nie odniosło żadnych ran i kontuzji – podajš Lasy Państwowe.

Obserwacje wilków w tych okolicach trwajš już od kilku lat. Z roku na rok wielkoœć populacji ulega zwiększeniu.

Wilki w Puszczy Œwiętokrzyskiej zostały wytępione w latach 50. ubiegłego wieku. Powróciły na te tereny po ponad 50 latach, w 2005 roku, a ich populacja stopniowo rosła. Według GUS, w 2016 roku w województwie œwiętokrzyskim było 15 osobników.

W całej Polsce w 2016 roku było ponad 2,1 tys. wilków, o około 650 więcej niż w 2015 roku. Największa populacja występuje w lasach Podkarpacia - 732 sztuki.

W naszym kraju wilki sš objęte ochronš œcisłš. Dopuszczalne sš jedynie odstrzały osobników niebezpiecznych lub atakujšcych stada, po zgodzie Generalnej Dyrekcji Ochrony Œrodowiska.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL