Agresja, uzależnienia, pierwsze konflikty z prawem nastolatki z takimi problemami majš się resocjalizować w młodzieżowych orodkach wychowawczych (MOW). Przywracanie ich do normalnego życia często jest fikcjš. Mimo terapii większoć schodzi na złš drogę wskazuje raport NIK, który poznała Rzeczpospolita".
Resocjalizacja jest mało skuteczna. Mniej osób wchodzi na drogę przestępczš po opuszczeniu zakładów karnych niż orodków wychowawczych mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.
Połowa podjęła pracę
W kraju działa 96 takich orodków, w których przebywa ok. 4,7 tys. nastolatków (dane z połowy 2017 r.). Sšd umieszcza w nich młodzież niedostosowanš społecznie notorycznych wagarowiczów, uciekinierów z domu, sięgajšcych po narkotyki, alkohol, ale też nieradzšcych sobie z agresjš czy majšcych na koncie pierwsze kradzieże.
Pobyt w orodku daje jednak marne efekty. Ponad 30 proc. byłych wychowanków orodków, których los zbadali kontrolerzy NIK (418 osób z 14 orodków), weszło w konflikt z prawem. Im dłuższy czas mija od wyjcia z orodka, tym gorzej po pięciu latach samodzielnego życia już 60 proc. weszło na drogę przestępczš (to osoby, które opuciły orodki w 2012 r.). To więcej niż w przypadku dorosłych, którzy odsiedzieli wyroki i opucili zakłady karne po pięciu latach życia na własny rachunek tylko 38 proc. byłych więniów weszło w konflikt z prawem. Wymowne sš też inne ustalenia. Sporód 418 byłych wychowanków tylko połowa podjęła pracę i co trzeci naukę.
Według NIK skutecznš resocjalizację ograniczajš bariery". Kontrolerzy wskazujš, że brakuje placówek wyspecjalizowanych w rozwišzywaniu indywidualnych dysfunkcji nieletnich.
Brakuje psychologów i pedagogów ci, którzy sš, mogli powięcić podopiecznym rednio godzinę tygodniowo. W skrajnych przypadkach 19 minut, jak np. w orodku w Załuskowie. Niewiele lepiej było w Rewalu i Kolonii Ossa. W Trzebieży przez pięć miesięcy w ogóle nie było psychologa.
Nie udało się zwiększyć liczby psychologów, ale obecnie pracujš dłużej, 30 godzin w tygodniu, i więcej czasu powięcajš wychowankom mówi Agnieszka Ambroziak, dyrektor MOW w Załuskowie.
Tymczasem skuteczna praca nad młodymi jest konieczna, ponieważ w orodkach bywa gronie: w 12 na 14 badanych były m.in. pobicia, próby samobójcze i przemoc między nastolatkami i wobec opiekunów. W jednym z orodków nastolatek rzucił się na personel z nożyczkami. W Czaplinku było kilkanacie samookaleczeń i przypadków zażycia rodków odurzajšcych czy alkoholu. Częć wykryli opiekunowie, stosujšc wstępne testy. Ale mogš sięgać po nie tylko wtedy, gdy podopieczny się zgodzi.
Powód? Brak uregulowań prawnych pozwalajšcych pracownikom orodków, nawet w razie podejrzanego zachowania, stosować wstępne testy np. na obecnoć narkotyków.
Rodzice pracujš, dziecko w orodku
Zdaniem NIK potrzeba zmian pracownicy powinni mieć do tego prawo dla bezpieczeństwa wychowanków i wychowawców. Jeli dzieje się co złego, najczęciej po prostu wzywamy pogotowie twierdzš szefowie orodków.
Uważajš, że przyczynš porażek bywa brak systemu wsparcia dla młodych z problemami i brak wsparcia w rodzinach.
Sukcesem jest, że dziewczyna chodzi do szkoły po opuszczeniu orodka. Ale jeli wraca do patologicznej rodziny, to nauki nie kontynuuje mówi dyrektor Ambroziak. Powinna mieć jakiego opiekuna, nie kuratora, bo ten się młodym le kojarzy.
Pracownicy orodków zwracajš uwagę na nowy trend: trafia tu coraz więcej nastolatków, których rodzice wyjechali do pracy za granicę, i dzieci zaniedbanych przez zapracowanych rodziców. Kiedy były to głównie dzieci z patologicznych rodzin.
Rozwišzanie częci problemów, jak indywidualne programy, leży w kompetencjach orodków.
MEN współpracuje z Ministerstwem Sprawiedliwoci w zakresie przygotowania nowej ustawy o nieletnich. Przedstawiciel MEN jest członkiem zespołu do przeprowadzenia analizy dotychczasowych regulacji prawnych w zakresie postępowania w sprawach nieletnich, dostosowania tych regulacji do obowišzujšcych standardów i wypracowania nowych rozwišzań prawnych, powołanego zarzšdzeniem ministra sprawiedliwoci z 28 marca 2017 r. mówi Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN. Kwestie zwišzane z przeprowadzaniem kontroli rzeczy osobistych wychowanka oraz wstępnych testów na zawartoć alkoholu lub rodków odurzajšcych zostanš rozpatrzone w trakcie tych prac.
masz pytanie, wylij e-mail do autorki: g.zawadka@rp.pl