Społeczeństwo

Ofiary konfliktów zbrojnych mogą liczyć na Polaków

AFP
Co czwarta złotówka, która z Polski trafiła do uchodźców w Syrii i krajach ościennych, pochodziła z dobrowolnych wpłat Polaków.

Ponad 202 mln zł Polska przekazała w 2017 roku na pomoc dla ofiar wojny na Bliskim Wschodzie. Ponad 46 mln zł Polacy ofiarowali organizacjom pozarządowym.

Rekordową sumę – ok. 31 mln zł – Polacy przekazali potrzebującym pomocy za pośrednictwem Caritas Polska. W program Rodzina Rodzinie zaangażowało się ponad 16 tysięcy darczyńców. Były wśród nich osoby prywatne, rodziny, całe parafie, wspólnoty zakonne, firmy. Do końca grudnia przekazały one rodzinom syryjskim 30,5 mln zł.

– Widzimy wyraźne efekty programu Rodzina Rodzinie. Za jego pomocą budujemy niezniszczalny most solidarności pomiędzy rodzinami syryjskimi i polskimi – mówi „Rzeczpospolitej" ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Słowo „Caritas" w Aleppo znają wszyscy – przyznaje Michał Żakowski, specjalny wysłannik Polskiego Radia w Aleppo. Tuż przed świętami wrócił on z tego zniszczonego przez wojnę miasta, gdzie przygotował serię reportaży dotyczących ciężkich warunków życia ludności.

– Pomoc jest potrzebna cały czas – mówił nam w programie #RZECZoPOLITYCE. – Działania wojenne nie ustały, wciąż nie ma elektryczności, wody, nie działają szkoły. Pomoc świadczona przez Caritas spotyka się z dużą wdzięcznością – dodawał.

– Potrzeby rzeczywiście są ogromne. Walki wciąż trwają, wielu ludzi żyje w biedzie. Dużo rodzin nie stać na ubrania zimowe dla dzieci, o porządnej edukacji nie wspominając. Dlatego zdecydowaliśmy się przedłużyć program na 2018 rok i liczymy, że w nowym roku Polacy pokażą taką samą hojność jak wcześniej – mówi ks. Iżycki.

Pomoc Caritas to nie tylko Rodzina Rodzinie. Organizacja z własnych środków finansowała m.in. program żywnościowy oraz wsparcia dla studentów w Aleppo w Syrii. Dodatkowo, przy wsparciu rządu zapewniała m.in. opiekę zdrowotną w dwóch prowincjach w Iraku.

W pomoc dla uchodźców zaangażowane jest także mocno Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które w ramach własnych akcji zebrało w ubiegłym roku 12 mln zł. – Ponad milion udało się zebrać na odbudowę szpitala św. Ludwika w Aleppo, ponad 1,2 miliona zebraliśmy w ramach akcji „Mleko dla Aleppo" – wylicza ks. prof. Waldemar Cisło, szef stowarzyszenia.

– Bardzo duże zaangażowanie było w czasie listopadowego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Na wysokości zadania stanęli księża w parafiach i oczywiście wierni, którzy ofiarowali swoje pieniądze – podkreśla duchowny i dodaje, że lada moment do Iraku trafi jeszcze 500 paczek świątecznych przygotowanych we współpracy z ambasadą Węgier w Polsce. – Paczki te dostarczy na miejsce resort obrony narodowej – mówi ks. Cisło.

W 2017 roku środki na pomoc dla uchodźców zbierały także w ramach własnych akcji m.in. Polska Akcja Humanitarna oraz Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Udało im się zebrać łącznie ponad 3 miliony złotych.

Pomóc uchodźcom będzie można także w najbliższą niedzielę. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Telewizja Polska i Caritas Polska organizują charytatywny koncert kolęd w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej. Będzie on transmitowany przez TVP 2, a w czasie jego trwania będzie prowadzona zbiórka SMS-owa dla ofiar wojny w Syrii.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL