Spór o nazwę Macedonii wiązał się z faktem, że Macedonia to nazwa krainy historycznej znajdującej się w granicach Grecji. Ateny nie chciały więc, aby sąsiad używał tej samej nazwy dla określenia swojego państwa.

Mimo iż porozumienie otwiera przed Macedonią m.in. drogę do UE, ma ono przeciwników w tym kraju, który powstał po rozpadzie Jugosławii w latach 90-tych. Protest pod parlamentem w Skopje zorganizowała młodzieżowa organizacja "Młodzi dla Macedonii", którzy protestowali pod hasłem "Nigdy 'Północna', zawsze Macedonia".

Protestujący domagali się dymisji lewicowego rządu i krzyczeli "Zdrajcy" pod adresem polityków, którzy ratyfikowali porozumienie na mocy którego kraj będzie nosił oficjalną nazwę "Macedonia Północna". Protest zakończył się pokojowo - zaznacza AP.

Układ z Macedonią ma też przeciwników w Grecji. Jeden z posłów tamtejszego parlamentu został aresztowany za nawoływanie do obalenia władz, po tym jak z mównicy sejmowej przekonywał, że prezydent i premier kraju powinni zostać aresztowani za zdradę po podpisaniu układu z Macedonią.