Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Francja: Wzrasta liczba homofobicznych ataków

Fotorzepa/ Piotr Guzik
Drugi rok z rzędu Francja odnotowała wzrost liczy homofobicznych ataków. Nowy raport organizacji zajmujšcej się obronš praw osób LGBT stwierdza, że uprzedzenia stajš się coraz bardziej "zakotwiczone" we francuskim społeczeństwie.

Liczba fizycznych ataków spowodowanych homofobiš wzrosła z 121 w 2016 roku do 139 w 2017 - wynika z raportu organizacji SOS Homophobie. Ofiarami sš częœciej mężczyŸni (58 proc.) i ludzie młodzi (56 proc. miało mniej niż 35 lat - o ile znany jest wiek ofiary).

W jednym z najgłoœniejszych incydentów w 2016 roku, francuski uczeń o imieniu marin został poważnie ranny, bronišc homoseksualnej pary, która całowała się na ulicy w Lyonie. Domniemany agresor zaatakował Marina od tyłu, wielokrotnie uderzył tępym narzędziem w głowę, w efekcie ofiara zapadła w œpišczkę.

Ogólnie SOS Homophobie otrzymał zgłoszenia o 1650 aktach homofobicznych, co stanowi wzrost o 4,8 proc. w stosunku do danych z 2016 roku (1575 incydentów). Najczęœciej zgłaszane jest głoœne wyrażanie dezaprobaty dla homoseksualistów, zniewagi, dyskryminacja, przeœladowanie, groŸby i szantaż.

Szczyt zachowań homofobicznych miał miejsce we Francji w 2013 roku, gdy odnotowano 3517 incydentów. PóŸniej liczba ta spadła, ale od dwóch lat znów konsekwentnie roœnie.

ródło: rp.pl/ thelocal.fr

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL