Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Sondaż: Kto powinien płacić za lekcje religii w szkole? "Państwo" - odpowiadajš wyborcy PiS i PSL

Fotorzepa/ Rafał Guz
44 proc. badanych w sondażu IPSOS na zlecenie portalu oko.press uważa, że to państwo powinno płacić za lekcje religii w szkołach. 35 proc. ankietowanych jest zdania, że powinien je finansować Koœciół, a 16 proc. - że zainteresowani rodzice. Największe poparcie dla religii finansowanej przez państwo jest u wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Za lekcjami religii z państwowych pieniędzy sš częœciej osoby starsze i z niższym wykształceniem - zaznacza portal. Poparcie dla takiego rozwišzania windujš wyborcy Prawa i Sprawiedliwoœci. W ich przypadku chce tego 65 proc. badanych, podczas gdy tylko 18 proc. uważa, że te wydatki powinien wzišć na siebie Koœciół, a 12 proc. - że rodzice, posyłajšcy na lekcje swoje dzieci. W przypadku wyborców innych partii wyniki sš już zupełnie inne - wyborcy pozostałych partii opowiadajš się za płaceniem za religię w szkołach przez Koœciół (44 proc.), a zwolenników płacenia przez państwo jest 33 proc.

Na tle partii opozycyjnych wyróżnia się jednak zdanie wyborców PSL. Z sondażu wynika, że wœród nich jest jeszcze więcej (procentowo) zwolenników "państwowych" lekcji religii, niż wœród zwolenników PiS. Za płaceniem za religię w szkołach przez państwo opowiedziało 71 proc. zwolenników ludowców.

 

"Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym sondażu PSL miał zaledwie 4 proc. poparcia, dlatego na statystycznš wiarygodnoœć tego wyniku trzeba patrzeć ostrożnie" - zaznacza oko.press.

Najwięcej zwolenników płacenia za lekcje religii przez rodziców jest wœród wyborców Platformy Obywatelskiej (25 proc.), a przez Koœciół - wœród zwolenników Sojuszu Lewicy Demokratycznej (59 proc.).

Sondaż IPSOS dla OKO.press 13 kwietnia 2018, metodš CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1023 osób.

ródło: rp.pl/ oko press

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL