Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Odkryto nowe zapiski Anny Frank. Zawierajš sprośne żarty

By Unknown photographer; Collectie Anne Frank Stichting Amsterdam (Website Anne Frank Stichting, Amsterdam) [Public domain], via Wikimedia Commons
Dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowej udało się odszyfrować tekst ukryty w pamiętniku Anny Frank. Zapiski zawierajš sproœne żarty i rozważania na temat seksu, antykoncepcji i prostytucji.

Naukowcom udało się odtworzyć zapiski, które były ukryte w jednym z pamiętników Anny Frank pod bršzowym papierem maskujšcym. Odkryta treœć zawiera m.in. cztery sproœne żarty.

- Każdy, kto przeczyta odkryte fragmenty, nie będzie w stanie powstrzymać uœmiechu - powiedziała Frank van Vree, dyrektor holenderskiego Instytutu ds. Wojny, Holocaustu i Badań nad Ludobójstwem.

- Sproœne żarty sš często używane przez dorastajšce dzieci. To jasno pokazuje, że Anna, mimo swoich wielu darów, była zwyczajnš dziewczynkš - dodała.

Dwie nowe odkryte strony zostały zapisane 28 wrzeœnia 1942 roku, mniej niż trzy miesišce po tym, jak rodzina Anny Frank zaczęła się ukrywać przez nazistami w Amsterdamie. Zapiski zostały pokryte bršzowym papierem, a ich treœć była nieznana przez dziesięciolecia.

Dyrektor muzeum Domu Anny Frank uważa, że odkryte teksty jeszcze bardziej zbliżajš nas do autorki. Zdaniem ekspertów, którzy analizujš jej pamiętniki, najnowsze odkrycie więcej mówi nam o rozwoju Anny Frank jako pisarki, niż o jej zainteresowaniu seksem.

Odszyfrowania zapisków dokonali naukowcy z Holandii. Wœród notatek jest fragment mówišcy o tym, że Anna dojrzała do tego, by mieć relację z mężczyznš, ale z oczywistych powodów nie zrobi tego przed œlubem.

"Wszyscy mężczyŸni, jeœli sš normalni, idš z kobietami. Takie kobiety zaczepiajš ich na ulicy i potem idš razem. W Paryżu sš do tego specjalne duże domy. Tata tam był" - pisała o prostytucji Frank.

Anna Frank i jej rodzina przez ponad dwa lata ukrywała się w Amsterdamie przed nazistami. W ręce wroga trafili 4 sierpnia 1944 roku. Rodzinę przewieziono do obozu Auschwitz. Wojnę przeżył tylko jej ojciec. Anna Frank zginęła w obozie Bergen-Belsen.

ródło: AP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL