Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Sondaż: Rosjanie nie będš protestować przeciw Putinowi

AFP
Zdecydowana większoœć Rosjan nie weŸmie udziału w masowych protestach, do których namawia lider opozycji Aleksiej Nawalny. Według ostatniego sondażu centrum Lewady aż 86 procent Rosjan jest przeciwnych protestom.

Najprawdopodobniej więc protesty, do których nawołuje Nawalny, w ogóle nie dojdš do skutku.

Lider opozycji zaapelował do swoich rodaków, by 5 maja, dwa dni przed zaprzysiężeniem Władimira Putina na kolejnš kadencję jako prezydenta, wyszli na ulice w masowych protestach.

Apel opozycjonisty nie spotkał się z życzliwym przyjęciem. Aż 86 procent ankietowanych stwierdziło, że nie ma zamiaru wzišć udziału w protestach, a 88 proc. w ogóle nie zauważyło, by w ich miejscu zamieszkania odbyły się jakiekolwiek protesty w cišgu ostatnich kilku miesięcy.

Jak tłumaczy Denis Wołkow, socjolog z Centrum Lewady, tak znikoma chęć do manifestowania niezadowolenia wynika z bardzo wysokiego poparcia dla Władimira Putina. - Jak widać, jeœli nawet dochodzi do jakichœ lokalnych protestów, nie sš one właœciwie zauważane przez ogół - mówi.

Socjolog zauważa, że większe zaangażowanie ankietowani wykazali po tragicznym pożarze centrum handlowego w Kemerowie, w którym zginęły 64 osoby.

Tragedia spowodowała masowe manifestacje, których uczestnicy domagali się ustalenia, kto ponosi za niš odpowiedzialnoœć.

Wołkow zauważa, że wielotysięczne manifestacje w tym przypadku nie miały podłoża politycznego, a były skierowane przeciwko władzom lokalnym. - Jeœli nawet ankietowani dostrzegajš jakieœ problemy, to nie majš tendencji do obwiniania władz centralnych - zauważa socjolog.

Sondaż przeprowadzono wœród 1600 Rosjan w dniach od 23 do 27 marca.

ródło: Themoscowtimes.com

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL