Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Tatry: W 2017 r. zginęło 14 osób

Fotorzepa/ Piotr Guzik
W górach wypadkom częœciej ulegajš turyœci niż taternicy.

Trzech mężczyzn utknęło na Kopie Kondrackiej. Mieli na sobie tylko dżinsy i kibicowskie szaliki. Kobieta w miejskich kozaczkach nie była w stanie sama zejœć z nad Czarnego Stawu do Morskiego Oka i dzwoniła po pomoc. Turysta wraz ze znajomym ubrany tylko w „miejskie raczki” utknšł na szlaku z Małej Łški na Przełęcz Kondrackš.  To tylko niektóre akcje, w których w styczniu tego roku wzięli udział ratownicy TOPR. W sumie w tym czasie wychodzili w góry 61 razy by ratować życie 78 osób. Wœród poszkodowanych było tylko 5 wspinaczy, pozostali to głównie turyœci piesi.    

Obecnie w  Tatrach obowišzuje trzeci stopnień zagrożenia lawinowego. Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej TOPR oznacza to, że „wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obcišżeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie œrednich, a sporadycznie także dużych lawin.”  Ratownicy oceniajš, że warunki do wędrówek sš w znacznej mierze niekorzystne.Komunikaty toprowców nie na wszystkich robiš wrażenie. Jak wynika z informacji opublikowanej przez TOPR na Facebooku w ostatni weekend udzielali oni pomocy 13 osobom. Statystycznie zazwyczaj dziennie ratujš niespełna trzy osoby.

Jak podajš ratownicy, najtrudniejszš interwencjš ostatnich dni było sprowadzenie trzech osób, które utknęły na Kopie Kondrackiej. Turyœci nie byli przygotowani do takich  wędrówek górskich – nie zabrali ze sobš ani latarek, ciepłej odzieży ani odpowiedniego sprzętu. Panowie mieli ze sobš natomiast szaliki kibicowskie.

Jak wynika ze statystyk TOPR brak umiejętnoœci poruszania się zimš po górach był przyczynš niemal co czwartej interwencji ratowników w styczniu tego roku.   W 30 przypadkach przyczynš był upadek w wyniku potknięcia a w 7 – upadek z wysokoœci. Z kolei 6 osób zgubiło szlak.

Na szczęœcie w styczniu w większoœci przypadków wystarczyła pomoc w zejœciu do doliny. Aż 50 osób wymagało wsparcia psychicznego, 22 osoby były wyziębione.  Złamania i zwichnięcia unieruchomiono o 14 osób.

Na szczęœcie jak dotšd w 2018 r. w Tatrach nie było ofiar œmiertelnych. W ubiegłym roku najwyższe polskie góry zabrały życie 14 osobom. Osiem z nich spadło z wysokoœci, cztery zmarły w wyniku nagłego ataku choroby. Rannych w 2017 r. były 893 osoby.  774 osoby uprawiały turystykę pieszš, wspinaczkę 34 osoby. Dwie ranne osoby eksplorowały jaskinię.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL