Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Indie: Po urodzeniu ważyła 400 gramów. Ma się dobrze

Adobe Stock
Przyszła na œwiat w 20. tygodniu cišży. Było to w czerwcu ubiegłego roku. Teraz zdrowa opuœciła szpital wraz ze szczęœliwymi rodzicami.

To dziewczynka o imieniu Manushi. Z Udajpuru w stanie Radżastan w północno-zachodnich Indiach. Gdy się urodziła, ważyła 400 gramów i miała niecałe 22 centymetry wzrostu, jej stópka była znacznie mniejsza od najmniejszego palca zajmujšcej się niš pielęgniarki.

To cud życia – piszš media europejskie. A indyjski dziennik „The Hindu” podkreœla oddanie zespołu lekarzy ze szpitala dziecięcego Jivanta w Udajpurze. Na jego czele stał neonatolog dr Sunil Janged, który podkreœlił, że nigdy jeszcze w Indiach i całej Azji Południowej nie uratowano tak maleńkiego noworodka. Poprzedni znany przypadek to chłopczyk Rajni, który gdy w 2012 roku urodził się w indyjskim Mohali, ważył 450 gramów.

O rodzicach Manushi wiadomo tylko, że sš w poważnym wieku, od ponad 35 lat sš małżeństwem. W czerwcu 2017 roku jej mama przyszła na badania w połowie cišży. I okazało się, że krew nie dopływa do płodu. Lekarze zdecydowali się na cesarskie cięcie. A potem na ratowanie dziecka za wszelkš cenę, mimo że po porodzie nie oddychało. Po kilku dniach lekarze byli załamani, bo dziewczynka ważyła jeszcze mniej niż w momencie urodzenia. Potem jednak, karmiona dożylnie, nagle zaczęła przybierać na wadze. Cztery miesišce póŸniej, pisze „The Hindu”, piła z łyżeczki.

Lekarze powiedzieli indyjskiemu dziennikowi, że mózg dziewczynki nie jest uszkodzony, choć szanse na to były mniejsze niż 0,5 proc. Normalnie rozwijajš się także oczy. Teraz Manushi waży 2,4 kilograma.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL