Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Zmarła ofiara gwałtu, który wstrzšsnšł Amerykš

Recy Taylor - zdjęcie z lat 40-tych
materiały prasowe
Recy Taylor, Afroamerykanka z Abbeville w Alabamie, która w 1944 roku została uprowadzona i zgwałcona przez szeœciu białych mężczyzn, zmarła 28 grudnia w wieku 97 lat - poinformował jej brat. Gwałt na Taylor odbił się szerokim echem w USA.

Robert Corbitt, brat Taylor podkreœlił, że jego zmarła siostra była "odważnš kobietš i bojowniczkš".

W 2017 roku historię Taylor przypomnieli Amerykanom twórcy filmu "Gwałt na Recy Taylor", który miał swój debiut na Nowojorskim Festiwalu Filmowym.

We wrzeœniu 1944 roku 24-letnia wówczas Taylor wracała do domu z koœcioła, kiedy została napadnięta. Dziewczyna została uprowadzona, zgwałcona zbiorowo i porzucona na poboczu przez szeœciu białych mężczyzn. Napastnicy mieli być uzbrojeni i grozić Taylor œmierciš, jeœli powie komuœ o gwałcie. Mimo to Taylor poinformowała o sprawie władze, a jej historia trafiła do mediów.

Miesišc po gwałcie historię Taylor opisał "The Chicago Defender". Sprawcy gwałtu chcieli zapłacić młodej kobiecie 600 dolarów za to, że "zapomni" ona o sprawie. Taylor odrzuciła jednak tę propozycję. Mimo że jeden ze sprawców przyznał się do winy, żaden z nich nie został skazany.

Dopiero w 2011 roku, 67 lat po gwałcie, władze Alabamy przeprosiły Taylor za to, że nie doprowadziły do procesu jej oprawców.

ródło: NBC News

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL