Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Lech Kaczyński z ulicš w Warszawie, Władysław Stasiak też

Władysław Stasiak
Fotorzepa/ Bartosz Jankowski
W zwišzku z tzw. ustawš dekomunizacyjnš zmienione zostały nazwy 56 ulic na Mazowszu, w tym 3 w Warszawie - poinformował wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. - To ostatni etap dekomunizacji ulic na terenie Mazowsza - zapowiedział.

Zgodnie z zarzšdzeniami, w Warszawie ul. Krystyny Matysiakówny zmieni nazwę na Władysława Stasiaka, ul. Józefa Chmiela zostanie przemianowana na płk. Wacława Lipińskiego, a ul. Józefa Szymańskiego na ul. Wojciecha Ziembińskiego.

W Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Łomiankach, Nowym Dworze Mazowieckim, Lipsku i Żurominie ulice: 16 stycznia, 17 stycznia, Hanki Sawickiej, gen. Zygmunta Berlinga, Armii Ludowej i 19 stycznia zmieniš patrona - będzie nim Rotmistrz Witold Pilecki. Wœród nowych patronów mazowieckich ulic powtarzajš się też nazwy: œw. Jan Paweł II, Anna Walentynowicz, Danuta Siedzikówna "Inka", Zbigniew Herbert.

- Te zarzšdzenia sš ostatnim etapem dekomunizacji ulic na terenie Mazowsza. Dobieraliœmy nazwy nawišzujšce do pozytywnych bohaterów w historii Polski - powiedział Sipiera podczas œrodowej konferencji prasowej.

W listopadzie wojewoda mazowiecki, w zwišzku z obowišzywaniem tzw. ustawy dekomunizacyjnej, wydał już zarzšdzenia o przemianowaniu nazw 47 ulic; m.in. al. Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego, ul. Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta a ul. Dšbrowszczaków na Borysa Sawinkowa. Podobne zarzšdzenia wydali też inni wojewodowie.

Nowe prawo, które zakazuje "propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego", dało samorzšdom czas do 2 wrzeœnia 2017 r. na zmianę nazw 943 ulic, które - jako podlegajšce ustawie - wskazał Instytut Pamięci Narodowej.

W przypadku niewykonania przez samorzšdy obowišzku zmiany objętej ustawš nazwy, zgodnie z ustawš czyni to wojewoda poprzez tzw. zarzšdzenie zastępcze.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL