Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Zablokowane drogi, zamknięte porty. Atak zimy w Hiszpanii

PAP/EPA
W zwišzku z intensywnymi opadami œniegu w dziewięciu prowincjach Hiszpanii zablokowanych zostało kilkadziesišt dróg. Najtrudniejsze warunki panujš w Nawarze, Kantabrii oraz w Asturii, w północnej częœci kraju.

Jak poinformowały w pištek wieczorem władze hiszpańskiej obrony cywilnej, w zwišzku z intensywnymi opadami deszczu i œniegu na drogi wyjechało w północnej częœci kraju kilkaset pługów œnieżnych, z czego ponad 130 w samej tylko wspólnocie autonomicznej Kraju Basków.

W pištek wieczorem z powodu intensywnych opadów œniegu zamknięte zostały baskijskie porty Zegama i Elgueta.

Trudne warunki, charakteryzujšce się spadkiem temperatur poniżej 0 st.C oraz intensywnymi opadami œniegu, występujš również m.in. w Asturii i Kantabrii. Znaczšcy spadek temperatur zanotowano także w Kastylii-La Manchy, na Balearach oraz w Katalonii, gdzie temperatura spadła w nocy do 2 st.C.

Mieszkajšca w Barcelonie restauratorka Jacquelin Suarez powiedziała PAP, że notowany od czwartku spadek temperatur w głównym mieœcie Katalonii wpływa negatywnie na obroty sektora gastronomicznego.

„W pištek po południu na ulicach miasta widocznych było niewielu mieszkańców. Inni, którzy zwykle wychodzš na spacery i jedzš kolacje w restauracjach, woleli pozostać w swoich domach. W weekend, podczas którego zapowiadany jest dalszy spadek temperatur, nie spodziewamy się licznych wizyt ze strony turystów” - powiedziała PAP Suarez.

W œrodkowej częœci Hiszpanii spadkowi temperatur towarzyszš opady œniegu z deszczem, m.in. w okolicach Burgos i Palencii.

Z kolei w Valladolid oraz w Madrycie temperatura spadła w nocy do -3 st. C, a na jezdniach ruch pojazdów utrudnia gołoledŸ.

Meteorolodzy przewidujš, że w najbliższych dniach na terenie Hiszpanii utrzymajš się niskie temperatury, a w jej północnej częœci opady œniegu. Wskazujš, że niespodziewany atak zimy może okazać się korzystny dla podniesienia poziomu wody w hiszpańskich rzekach i tym samym stać się sprzymierzeńcem w walce z trwajšcš od kilkudziesięciu miesięcy rekordowš suszš.

Od kilku tygodni gminy Hiszpanii kierujš liczne apele o pomoc do rzšdu Mariano Rajoya w zwišzku z suszš. Jednym z podstawowych problemów sš niedobory wody w dwóch głównych rzekach Półwyspu Iberyjskiego: Tagu i Duero.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL