Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Jak wpisy Trumpa uskrzydlajš narodowców

Były ksišdz Jacek Międlar stał się jednym z liderów polskich narodowców
Krzysztof Kaniewski/REPORTER
Internetowe wpisy prezydenta USA Donalda Trumpa nieoczekiwanie uskrzydliły polskich narodowców.

Piotr Rybak to wrocławianin, który w 2015 roku podczas manifestacji przeciw imigrantom spalił kukłę Żyda. Sšd skazał go za to na trzy miesišce więzienia. Poczštkowo miał wykonywać karę w systemie dozoru elektronicznego, ale ostatecznie z powodu kolejnych antysemickich ekscesów trafił do więzienia, i to na oddział zamknięty.

„Free Piotr Rybak” (ang. „Uwolnić Piotra Rybaka”) – to z kolei koszulka, w której wystšpiła w filmie zamieszczonym na Facebooku Jayda Fransen ze skrajnie prawicowej organizacji Britain First, najsłynniejsza ostatnio Brytyjka na œwiecie.

Zyskała rozgłos po tym, gdy w ubiegłym tygodniu prezydent USA Donald Trump udostępnił na Twitterze trzy opublikowane przez niš filmy o jawnie antyislamskiej wymowie. Widać na nich m.in. muzułmanina rozbijajšcego figurę Matki Boskiej.

Londyn nie dla Międlara

Efektem była krytyka ze strony Londynu. Szefowa rzšdu Theresa May oœwiadczyła, że udostępnianie wpisów Britain First jest niewłaœciwe, bo to „nienawistna organizacja, która chce siać podziały i brak zaufania w naszych społecznoœciach”.

Afera z wpisami Trumpa ma też polski wštek. Chodzi o zwišzki Jaydy Fransen z Piotrem Rybakiem i jego politycznym współpracownikiem byłym księdzem Jackiem Międlarem.

Dr hab. Rafał Pankowski, wykładowca Collegium Civitas i współzałożyciel stowarzyszenia antyfaszystowskiego Nigdy Więcej, mówi, że intensywne kontakty Brytyjki z Polakami rozpoczęły się przed ponad rokiem. – Jacek Międlar przeprowadził wówczas wywiad z Jaydš Fransen dla tygodnika „Polska Niepodległa”, do którego wówczas pisał – relacjonuje dr hab. Pankowski.

PóŸniej Międlar dwukrotnie próbował wzišć udział w wiecach w Wielkiej Brytanii organizowanych przez Britain First. Zarówno w lutym, jak i w czerwcu został zatrzymany na brytyjskim lotnisku i odesłany do kraju. Za drugim razem los Międlara podzielił podróżujšcy z nim Rybak.

Jayda Fransen za to bez przeszkód przylatywała do Polski. W czerwcu wzięła udział w manifestacji przed warszawskim sšdem, w którym toczyła się rozprawa w sprawie znieważenia przez Międlara posłanki Nowoczesnej Joanny Scheuring-Wielgus (ostatecznie został skazany za to na pół roku ograniczenia wolnoœci). Z kolei w listopadzie Fransen uczestniczyła we Wrocławiu w marszu z okazji rocznicy odzyskania niepodległoœci.

– To moja druga wizyta w Polsce i już zdšżyłam zakochać się w tym kraju. Polski nacjonalizm jest najbardziej wyjštkowy, jaki widziałam – mówiła, stojšc u boku Międlara i Rybaka.

Solidarnoœć z Trumpem

Zwišzki Fransen z polskimi nacjonalistami zauważyły już œwiatowe media. W sobotę obszerny artykuł na ten temat opublikował brytyjski „The Times”. Międlar i Rybak zostali w tytule okreœleni mianem polskich „faszystów”. O powišzaniach Brytyjki z Polakami napisała też Anne Applebaum, wpływowa komentatorka „Washington Post”.

Jeszcze więcej pisze się o samej Fransen i jej organizacji Britain First. – Ta organizacja ma bardzo silnš obecnoœć w mediach społecznoœciowych, a kolejnych zwolenników w internecie zdobywa dzięki wpisom Trumpa. Teraz na tym rozgłosie próbuje skorzystać Jacek Międlar – zauważa dr hab. Pankowski.

Były ksišdz od czasu wybuchu afery z Trumpem zamieœcił już kilka wpisów na Twitterze, poœwięconych amerykańskiemu prezydentowi. Nagrał też film zatytułowany „Czy Trump podzieli mój los?”. – Jeœli z powodu promocji kontaktów z Britain First Donald Trump nie zostanie wpuszczony na Wyspy Brytyjskie, to ja mogę podać mu rękę i powiem: „Panie Donaldzie, możemy się solidaryzować” – powiedział.

Czy dzięki nieoczekiwanemu rozgłosowi Jaydy Fransen Międlar i Rybak zyskajš więcej zwolenników? W czerwcu pisaliœmy, że były ksišdz zaangażował się w budowę nowego stowarzyszenia Wielka Polska Niepodległa. Jednak Międlar w ostatnim nagraniu internetowym powiedział, że na razie nie planuje założenia partii. – Żeby założyć partię, trzeba mieć duże pienišdze, sponsorów, mecenasów, trzeba mieć ludzi do tego. Ja na razie tych warunków nie jestem w stanie spełnić – oœwiadczył.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL