Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Społeczeństwo

Sondaż: 66 proc. Hiszpanów chce zmian w konstytucji

AFP
Ponad 66 proc. Hiszpanów chce zmian w konstytucji - wynika z sondażu opublikowanego przez dziennik "La Razon". To samo badanie potwierdza, że większość Hiszpanów jest przeciwna też tworzeniu państwa federalnego i referendum ws. niepodległości Katalonii.

Z sondażu przeprowadzonego na zamówienie madryckiej gazety między 30 listopada a 5 grudnia wynika, że reformy konstytucji chciałoby 66,4 proc. Hiszpanów. Najliczniejsze grono zwolenników rewizji ustawy zasadniczej stanowią osoby w przedziale wieku 30-44 lat.

Badanie dowiodło też, iż zdecydowana większość obywateli Hiszpanii nie uważa, aby konieczne było przekształcenie tego kraju w państwo federalne. Opinię taką wyraziło 64,2 proc. ankietowanych przez spółkę NC Report.

Sondaż wykazał, że większość mieszkańców Hiszpanii sprzeciwia się organizacji referendum niepodległościowego w Katalonii. Zaledwie 11,3 proc. uczestników badania uważa, że w regionie tym należy przeprowadzić plebiscyt dotyczący ewentualnej secesji.

6 grudnia, kiedy w Hiszpanii obchodzony jest Dzień Konstytucji, na ulicach wielu miast zorganizowano manifestacje poparcia dla ustawy zasadniczej. Większość ich uczestników nawiązywała podczas wieców do argumentów premiera Mariano Rajoya, że zorganizowane 1 października referendum niepodległościowe w Katalonii było "uderzeniem w hiszpańską konstytucję". 12-tysięczny marsz w Barcelonie, odbywający się pod hasłem "Idźmy razem", stanowił formę poparcia dla jedności terytorialnej Hiszpanii. Jego uczestnicy skandowali hasła przeciwko byłemu rządowi Carlesa Puigdemonta, dążącego do secesji regionu. Skandowano m.in.: "Jestem Hiszpanem!", "Nie jesteśmy faszystami, jesteśmy Hiszpanami!" oraz "Puigdemont do więzienia!".

Premier Rajoy podczas wystąpienia w Kongresie Deputowanych wezwał ugrupowania polityczne Hiszpanii do dialogu w sprawie ewentualnej rewizji liczącej 39 lat konstytucji Hiszpanii. Stwierdził, że proces taki może odbyć się pod trzema warunkami: konsensusu, utrzymania obrony suwerenności narodowej, a także konkretnych deklaracji ugrupowań parlamentarnych co do zmian, które chciałyby wprowadzić do konstytucji.

Obrona obecnej konstytucji Hiszpanii była jednym z argumentów Madrytu w zahamowaniu dążeń niepodległościowych katalońskiego gabinetu Carlesa Puigdemonta. 28 października rząd Rajoya opublikował szereg decyzji skutkujących ograniczeniem autonomii Katalonii, dymisją jej rządu i rozpisaniem przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbędą się w tym regionie 21 grudnia.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL