Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Sondaż: 66 proc. Hiszpanów chce zmian w konstytucji

AFP
Ponad 66 proc. Hiszpanów chce zmian w konstytucji - wynika z sondażu opublikowanego przez dziennik "La Razon". To samo badanie potwierdza, że większoœć Hiszpanów jest przeciwna też tworzeniu państwa federalnego i referendum ws. niepodległoœci Katalonii.

Z sondażu przeprowadzonego na zamówienie madryckiej gazety między 30 listopada a 5 grudnia wynika, że reformy konstytucji chciałoby 66,4 proc. Hiszpanów. Najliczniejsze grono zwolenników rewizji ustawy zasadniczej stanowiš osoby w przedziale wieku 30-44 lat.

Badanie dowiodło też, iż zdecydowana większoœć obywateli Hiszpanii nie uważa, aby konieczne było przekształcenie tego kraju w państwo federalne. Opinię takš wyraziło 64,2 proc. ankietowanych przez spółkę NC Report.

Sondaż wykazał, że większoœć mieszkańców Hiszpanii sprzeciwia się organizacji referendum niepodległoœciowego w Katalonii. Zaledwie 11,3 proc. uczestników badania uważa, że w regionie tym należy przeprowadzić plebiscyt dotyczšcy ewentualnej secesji.

6 grudnia, kiedy w Hiszpanii obchodzony jest Dzień Konstytucji, na ulicach wielu miast zorganizowano manifestacje poparcia dla ustawy zasadniczej. Większoœć ich uczestników nawišzywała podczas wieców do argumentów premiera Mariano Rajoya, że zorganizowane 1 paŸdziernika referendum niepodległoœciowe w Katalonii było "uderzeniem w hiszpańskš konstytucję". 12-tysięczny marsz w Barcelonie, odbywajšcy się pod hasłem "IdŸmy razem", stanowił formę poparcia dla jednoœci terytorialnej Hiszpanii. Jego uczestnicy skandowali hasła przeciwko byłemu rzšdowi Carlesa Puigdemonta, dšżšcego do secesji regionu. Skandowano m.in.: "Jestem Hiszpanem!", "Nie jesteœmy faszystami, jesteœmy Hiszpanami!" oraz "Puigdemont do więzienia!".

Premier Rajoy podczas wystšpienia w Kongresie Deputowanych wezwał ugrupowania polityczne Hiszpanii do dialogu w sprawie ewentualnej rewizji liczšcej 39 lat konstytucji Hiszpanii. Stwierdził, że proces taki może odbyć się pod trzema warunkami: konsensusu, utrzymania obrony suwerennoœci narodowej, a także konkretnych deklaracji ugrupowań parlamentarnych co do zmian, które chciałyby wprowadzić do konstytucji.

Obrona obecnej konstytucji Hiszpanii była jednym z argumentów Madrytu w zahamowaniu dšżeń niepodległoœciowych katalońskiego gabinetu Carlesa Puigdemonta. 28 paŸdziernika rzšd Rajoya opublikował szereg decyzji skutkujšcych ograniczeniem autonomii Katalonii, dymisjš jej rzšdu i rozpisaniem przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbędš się w tym regionie 21 grudnia.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL