Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Sześć kobiet pozwało Weinsteina do sšdu

AFP
Szeœć kobiet pozwało amerykańskiego producenta filmowego Harveya Weinsteina do sšdu federalnego w Nowym Jorku za molestowanie. Twierdzš, że działania producenta majšce na celu utrzymanie w ukryciu jego umizgów równały się wymuszeniu cywilnemu.

Powódki oskarżajš producenta i jego studia filmowe o "przestępczoœć zorganizowanš" - podali w oœwiadczeniu prawnicy z kancelarii Hagens Berman. Mówiš oni o "Przedsiębiorstwie Seksualnym Weinsteina", jak nazywajš firmy i ludzi współpracujšcych z producentem przy ukrywaniu lub tuszowaniu jego seksualnych napaœci i molestowania kobiet.

"Przedsiębiorstwo Seksualne Weinsteina" miało wielu uczestników, rozrastało się z biegiem czasu, ponieważ coraz trudniej było ukrywać postępowanie Weinsteina" - głosi pozew złożony przez adwokatów kancelarii Hagens Berman i The Armenta Law Firm, złożony w imieniu kilkuset aktorek i innych kobiet, które były ofiarami seksualnych apetytów producenta filmowego.

Adwokat Weinsteina odmówił komentarza.

Według pozwu aktorki i inne kobiety z branży filmowej były zwabiane na imprezy branżowe, do pokojów hotelowych, domu Weinsteina, na spotkania biurowe lub przesłuchania w zwišzku z ewentualnš rolš czy pod pretekstem omawiania projektu, w którym miały uczestniczyć.

Wœród powódek sš: sekretarka planu i aktorka Louisette Geiss i aktorki Katherine Kendall, Zoe Brock, Sarah Ann Masse, Melissa Sagemiller oraz Nanette Klatt. Każda z nich publicznie przedstawiła swojš historię.

Podkreœliły one, że o działaniach Weinsteina wiedziało wiele osób: "Harvey Weinstein to drapieżnik. Wiedział to (jego brat) Bob, jego doradcy, wiedzieli adwokaci, wiedzieli prywatni detektywi, całe Hollywood to wiedziało".

W mediach wystšpiło co najmniej 75 kobiet przedstawiajšcych ze szczegółami niestosowne zachowanie wobec nich obecnie 65-letniego Weinsteina. Jego adwokaci odrzucajš wszystkie oskarżenia o seksualne wykorzystanie kobiet, a zarzuty w tych sprawach nie zostały skierowane do sšdu.

Weinstein został usunięty z założonej przez niego firmy filmowej po przełamaniu milczenia na temat jego zachowania, do czego doszło po artykułach z poczštku paŸdziernika w "New York Timesie" i "New Yorkerze".

Pocišgnęły one za sobš lawinę zarzutów o niewłaœciwe zachowanie wobec kobiet pod adresem wielu prominentnych mężczyzn z branży rozrywkowej, biznesu, polityki i mediów. Oskarżenia doprowadziły do licznych zwolnień i œledztw. W miarę jak kolejne osoby upubliczniały swoje historie, inni dzielili się nimi w mediach społecznoœciowych, używajšc hasztagu #Metoo (ja też, mnie też).

Kancelaria Hagens Berman, zatrudniajšca ponad 70 adwokatów, twierdzi, że opiera się w szczególnoœci na artykule Ronana Farrowa opublikowanym 6 listopada na stronie internetowej magazynu "The New Yorker", w którym opisano działania detektywów i poœredników rekrutowanych przez Weinsteina w celu oczernienia jego ofiar lub ich uciszenia. Chodziło o to, aby oskarżenia nigdy nie ujrzały œwiatła dziennego.

Jest to już drugi pozew zbiorowy złożony przeciwko Weinsteinowi przez tę kancelarię, oskarżajšcš go w imieniu setek kobiet o seksualne molestowanie, od szykan po gwałt. Pierwszš skargę w imieniu anonimowej aktorki złożyła ona w połowie listopada w Los Angeles.

Weinstein zaprzeczył oskarżeniom i utrzymywał, że wszystkie akty odbyły się za przyzwoleniem partnerek.

Oprócz roszczeń cywilnych przeciwko Weinsteinowi toczš się dochodzenia policyjne w Los Angeles, Beverly Hills, Nowym Jorku i Londynie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL