Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

W Budapeszcie stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego

Fotorzepa/ Piotr Guzik
Budapesztańscy radni podjęli decyzję o postawieniu pomnika œp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który 10 kwietnia 2010 roku zginšł w katastrofie smoleńskiej - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Jak zaznaczono na stronie Sejmu, radni podkreœlili rolę prezydenta Kaczyńskiego, jakš odegrał w ustanowieniu demokratycznej Polski po upadku komunizmu. Zaznaczyli, że Lech Kaczyński był jednš z wybitnych postaci budujšcych wyjštkowe stosunki między Polskš a Węgrami na przestrzeni wielu stuleci.

"Œmierć Lecha Kaczyńskiego oznaczała niewysłowionš stratę dla całej europejskiej wspólnoty. Chylšc przed nim czoło, niniejszym inicjuje się wzniesienie w Budapeszcie pomnika" - napisano w decyzji. Pomnik ma być postawiony w Budapeszcie na placu Jana Pawła II.

O decyzji budapesztańskich władz poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Popiersie Lecha Kaczyńskiego znajduje się także w stolicy Gruzji, Tbilisi. Odsłonięto je w 2012 roku, w drugš rocznicę katastrofy smoleńskiej, w uznaniu wsparcia, jakiego polski prezydent udzielił Gruzji w czasie wojny z Rosjš w 2008 roku. Także skwer, na którym stanšł pomnik, został nazwany jego imieniem. Pomnik stoi w pobliżu ulicy imienia Lecha i Marii Kaczyńskich.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL