Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Niemcy zakazujš smartwatchy dla dzieci

AFP
Niemiecka federalna agencja nadzoru BNetzA uznała smartwatche przeznaczone dla dzieci za urzšdzenia szpiegujšce. Agencja wprowadziła zakaz sprzedaży i wezwała rodziców do zniszczenia kupionych produktów tego rodzaju - podało BBC.

BNetzA podała w oœwiadczeniu, że podjęła już działania przeciwko kilku firmom oferujšcym sprzedaż przeznaczonych dla dzieci smartwatchy. Agencja wystosowała również apel do szkół, by nauczyciele zwracali uwagę na stosowanie podobnych urzšdzeń przez uczniów. 

Urzšdzenia kierowane w większoœci do dzieci w wieku od pięciu do 12 lat sš wyposażone w kartę Sim i ograniczonš łšcznoœć komórkowš. Do ich zdalnej obsługi wykorzystywana jest aplikacja na smartfona. Ustalenia niemieckiej organizacji nadzorczej wskazujš, że zegarki pozwalajš rodzicom na podsłuchiwanie otoczenia noszšcych je dzieci, w tym również nauczycieli. Wczeœniej z podobnych względów ze sprzedaży w Niemczech wycofano łšczšcš się z internetem lalkę pod nazwš My Friend Cayla. 

Podstawš zakazu wystosowanego przez BNetzA była kwestia naruszenia prywatnoœci. Innym problemem urzšdzeń wchodzšcych w skład internetu rzeczy (IoT) jest niski poziom zabezpieczeń. Norweska rzšdowa agencja ochrony konsumentów Forbrukerradet odnotowała w paŸdzierniku, że niektóre przeznaczone dla dzieci zegarki przesyłajš i przechowujš nieszyfrowane dane, co wystawia je na cel hakerów zdolnych zmylić sygnał urzšdzenia i wykorzystać je do œledzenia użytkowników.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL