Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Hiszpania: Zakonnice muszš zapłacić 170 tys. dol. grzywny

stock.adobe.com
Zakon żeński z Sewilli musi zapłacić wysokš grzywnę za renowację bezcennych, zabytkowych organów dokonanš bez zgody władz Andaluzji.

Zakonnice uznały, że organy muszš zostać odrestaurowane i przyjęły ofertę lokalnej organizacji charytatywnej, która zaoferowała, że przeprowadzi renowację za darmo.

- Organy nie działały od 30 lat, a nas nie stać było na zapłacenie ponad 150 tys. euro za renowację - mówiła przeorysza Blanca Cervantes w rozmowie z gazetš "ABC de Sevilla". - Ze sprzedaży słodyczy uzyskujemy œrodki, które wystarczajš nam jedynie na opłacenie ubezpieczenia oraz bieżšcych rachunków - dodała.

Władze Andaluzji uznały jednak, że zakonnice nie miały prawa restaurować XVII-wiecznych organów bez zgody konserwatora zabytków i nałożyły na klasztor 170 tys. euro grzywny. Jednoczeœnie władze pozwoliły na dokończenie prac renowacyjnych.

Bogato zdobione organy zostały zbudowane przez XVII-wiecznego mistrza i wpisano jš na listę zabytków o dużym znaczeniu dla kultury w 1983 roku.

Władze przekonujš, że w sprawie zakonnic stosujš po prostu prawo - ale w geœcie dobrej woli zgadzajš się obniżyć grzywnę do 102 tys. euro, jeœli siostry zapłacš jš dobrowolnie nie kierujšc sprawy do sšdu.

Tymczasem Fundacja Alqvimia Musicae, która przeprowadza renowację przekonuje, że zakonnice nie powinny płacić ani eurocenta i zamierza zorganizować 19 listopada zbiórkę pieniędzy na opłacenie grzywny.

- Jesteœmy spokojnie, bo uważamy, że nie zrobiliœmy nic złego - mówi przeorysza.

ródło: BBC

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL