Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Francja: Fajerwerki w elektrowni atomowej. Akcja Greenpeace

AFP
Oœmiu działaczy organizacji bronišcej œrodowiska Greenpeace wtargnęło w czwartek do francuskiej elektrowni atomowej i odpaliło fajerwerki, apelujšc o lepsze œrodki bezpieczeństwa przy składowaniu odpadów promieniotwórczych. Zostali zatrzymani przez policję.

Główny francuski dostawca energii elektrycznej koncern EDF poinformował, że czwartkowy incydent nie miał wpływu na bezpieczeństwo na terenie elektrowni w Cattenom w północno-wschodniej Francji. EDF skrytykował akcję Greenpeace'u i nazwał jš "nieodpowiedzialnš". 

Rzecznik Greenpeace'u Yannick Rousselet powiedział, że akcja miała zwrócić uwagę na zagrożenia bezpieczeństwa na terenie obiektu. Aktywiœci znajdowali się w odległoœci 100 metrów od zbiorników z odpadami nuklearnymi. Greenpeace apeluje do francuskiego rzšdu o ich lepsze zabezpieczenie. 

Kilka dni temu Greenpeace opublikował raport, w którym napisano, że zbiorniki z odpadami nuklearnymi z reaktorów należšcych do EDF sš wysoce podatne na ataki. EDF uważa, że zbiorniki zostały zaprojektowane tak, by przetrwać trzęsienie ziemi, powodzie czy ataki terrorystyczne.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL