Społeczeństwo

Okęcie: Awaryjne lądowanie samolotu PLL LOT

Fotorzepa, Piotr Nowak
Samolot PLL LOT w trybie emergency lądował na warszawskim Lotnisku Chopina, gdyż załoga wcześniej zgłosiła problemy z podwoziem samolotu - poinformował PAP dyrektor komunikacji korporacyjnej LOT Adrian Kubicki. - Maszyna wylądowała bezpiecznie - dodał.

- Załoga samolotu Bombardier Q400 lecącego z Warszawy do Krakowa, podczas podejścia do lądowania na krakowskim lotnisko zorientowała się, że występuje problem ze standardowym wysunięciem podwozia. Załoga podjęła decyzję o zawróceniu do Warszawy i podczas lądowania na Lotnisku Chopina i o wykorzystaniu alternatywnej metody wypuszczenia podwozia - powiedział Kubicki. Jak podkreślił, "oczywiście zawsze w takich sytuacjach zawiadamia się służby lotniskowe".

- Stąd także asysta straży pożarnej podczas lądowania. Natomiast już w momencie lądowania załoga miała stuprocentową pewność, że podwozie jest wysunięte prawidłowo, gdyż informowały o tym wszystkie wskaźniki, które działają przy tej alternatywnej metodzie. Samolot wylądował bezpiecznie z wysuniętym podwoziem - dodał.

Kubicki zaznaczył, że pasażerowie bezpiecznie opuścili samolot. Jeszcze tej nocy wrócą do Krakowa innym samolotem przewoźnika.

Także p.o. dyrektora biuro marketingu i PR Lotniska Chopina Hubert Wojciechowski powiedział PAP, że samolot lądował w trybie emergency, po godzinie 21.

- Zgodnie z procedurą nasze służby były w gotowości. Samolot wylądował bezpiecznie. Pasażerowie także bezpiecznie opuścili jego pokład - dodał.

Robert Dziubak z zespołu prasowego Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy przekazał PAP, że w trakcie lądowania tego samolotu, straż była na miejscu zgodnie z procedurami. - Akcja została zakończona, jednostki wróciły do koszar - dodał.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL