Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

USA: Osiem osób zginęło w domu opieki na Florydzie

AFP
Osiem osób zginęło w przegrzanym, z powodu niedziałajšcej klimatyzacji, domu opieki w miejscowoœci Hollywood, na Florydzie. Klimatyzacja nie działała bowiem dom pozbawiony był pršdu z powodu awarii sieci energetycznej zniszczonej przez huragan Irma.

Jak poinformowały miejscowe służby medyczne, ofiary to osoby w wieku od 71 do 99 lat. Wczeœniej informowano o szeœciu ofiarach. Natychmiast ewakuowano wszystkich pozostałych 115 pensjonariuszy domu, z których częœć miała trudnoœci z oddychaniem, lub była odwodniona. 

Kierownictwo placówki poinformowało, że huragan zniszczył transformator, który zaopatrywał dom w energię elektrycznš. 

Lokalne media podkreœlajš że tragedia w Hollywood, małej miejscowoœci położonej na północ od Miami, podsyciła obawy o bezpieczeństwo mieszkajšcych na Florydzie ok. 4 mln osób w starszym wieku. Przywrócenie w pełni dostaw energii elektrycznej może bowiem potrwać jeszcze wiele dni. 

Floryda jest stanem często wybieranym przez Amerykanów w podeszłym wieku na osiedlenie się na stałe.

Gubernator Florydy Rock Scott polecił służbom ratunkowym bezzwłoczne sprawdzenie wszystkich domów opieki na terenie stanu i zapowiedział ukaranie ewentualnych winnych œmierci pensjonariuszy domu w Hollywood. 

Wszczęto œledztwo majšce ustalić dokładne okolicznoœci tragedii. Eksperci nie wykluczajš zatrucia tlenkiem węgla pochodzšcym z zapasowych generatorów. Sytuacja jest o tyle dziwna, że po drugiej stronie ulicy znajduje się szpital Memorial Regional, który ma pršd i w którym klimatyzacja działa. 

Po przejœciu huraganu i powrocie ładnej pogody, temperatura powietrza na Florydzie szybko podskoczyła do ponad 30 st. C. Tymczasem ocenia się, że jeszcze ponad 4 mln gospodarstw domowych i firm nie ma pršdu. 

Według nowego bilansu ofiar Irmy, zabiła ona co najmniej 20 osób na Florydzie i ok. 40 na Karaibach.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL