Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

USA: Okulary do oglšdania zaćmienia Słońca uszkadzały wzrok?

AFP
Okulary przeznaczone do oglšdania zaćmienia Słońca, które sprzedawał Amazon, winne sš utraty wzroku oraz jego uszkodzeń u wielu klientów - poinformował serwis Ars Technica. Do sšdów w USA majš wpłynšć niebawem pierwsze pozwy w tej sprawie.

Według pary z Karoliny Południowej, której wypowiedzi przytacza Ars Technica, oglšdanie zaćmienia Słońca w okularach zakupionych w tym celu na Amazonie skończyło się tragicznie. Cytowane osoby cierpiš na zaburzenia wzroku: "rozmycie wizji, œlepa plamka, a także zwiększona nadwrażliwoœć, zaburzenia w percepcji koloru i ostroœci".

Według serwisu, wspomniani poszkodowani proponujš wniesienie zbiorowego pozwu wspólnie z innymi osobami, które ucierpiały w wyniku użycia wadliwego produktu. W tym celu spotyka się już zespół prawników, na którego wypowiedzi powołuje się Ars Technica.

Jak informuje serwis, Amazon jeszcze przed zaćmieniem Słońca wysłał informację o wycofaniu wadliwego produktu ze swojego sklepu ostrzegajšc w mailu wysyłanym do klientów, że produkt może powodować schorzenia i uszkodzenia wzroku. Cytowani przez Ars Technica klienci, którzy ucierpieli w wyniku użycia wadliwych okularów twierdzš, że korespondencji z ostrzeżeniem nigdy nie otrzymali.

Według przygotowanych przez prawników dokumentów procesowych, do których dostęp uzyskał serwis, "list nadany przez Amazon w dniu 19 sierpnia (na trzy dni przed zaćmieniem - przyp. red.) był tragicznie spóŸniony. To niewystarczajšca forma powiadomienia klientów o fakcie, że produkt jest wadliwy i właœnie dlatego, pomimo ostrzeżenia, bardzo wielu klientów go wykorzystało". Pozew ma służyć "uzyskaniu funduszy na monitoring medyczny", gdyż "autorzy pozwu doœwiadczajš i będš prawdopodobnie doœwiadczać różnych form uszkodzenia wzroku, poczšwszy od tymczasowego dyskomfortu, skończywszy zaœ na całkowitej jego utracie" - napisano w dokumentach.

Amazon odmówił komentarzy dla mediów w tej sprawie.

Problemów z okularami nie miał prezydent USA Donald Trump. Zignorował on zalecenia NASA oraz okulistów i obserwował zaćmienie Słońca bez przyciemnianych okularów. Przeczytaj ť Zaćmienie Słońca: Donald Trump nie posłuchał rad NASA

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL