Społeczeństwo

USA: Okulary do oglądania zaćmienia Słońca uszkadzały wzrok?

AFP
Okulary przeznaczone do oglądania zaćmienia Słońca, które sprzedawał Amazon, winne są utraty wzroku oraz jego uszkodzeń u wielu klientów - poinformował serwis Ars Technica. Do sądów w USA mają wpłynąć niebawem pierwsze pozwy w tej sprawie.

Według pary z Karoliny Południowej, której wypowiedzi przytacza Ars Technica, oglądanie zaćmienia Słońca w okularach zakupionych w tym celu na Amazonie skończyło się tragicznie. Cytowane osoby cierpią na zaburzenia wzroku: "rozmycie wizji, ślepa plamka, a także zwiększona nadwrażliwość, zaburzenia w percepcji koloru i ostrości".

Według serwisu, wspomniani poszkodowani proponują wniesienie zbiorowego pozwu wspólnie z innymi osobami, które ucierpiały w wyniku użycia wadliwego produktu. W tym celu spotyka się już zespół prawników, na którego wypowiedzi powołuje się Ars Technica.

Jak informuje serwis, Amazon jeszcze przed zaćmieniem Słońca wysłał informację o wycofaniu wadliwego produktu ze swojego sklepu ostrzegając w mailu wysyłanym do klientów, że produkt może powodować schorzenia i uszkodzenia wzroku. Cytowani przez Ars Technica klienci, którzy ucierpieli w wyniku użycia wadliwych okularów twierdzą, że korespondencji z ostrzeżeniem nigdy nie otrzymali.

Według przygotowanych przez prawników dokumentów procesowych, do których dostęp uzyskał serwis, "list nadany przez Amazon w dniu 19 sierpnia (na trzy dni przed zaćmieniem - przyp. red.) był tragicznie spóźniony. To niewystarczająca forma powiadomienia klientów o fakcie, że produkt jest wadliwy i właśnie dlatego, pomimo ostrzeżenia, bardzo wielu klientów go wykorzystało". Pozew ma służyć "uzyskaniu funduszy na monitoring medyczny", gdyż "autorzy pozwu doświadczają i będą prawdopodobnie doświadczać różnych form uszkodzenia wzroku, począwszy od tymczasowego dyskomfortu, skończywszy zaś na całkowitej jego utracie" - napisano w dokumentach.

Amazon odmówił komentarzy dla mediów w tej sprawie.

Problemów z okularami nie miał prezydent USA Donald Trump. Zignorował on zalecenia NASA oraz okulistów i obserwował zaćmienie Słońca bez przyciemnianych okularów. Przeczytaj » Zaćmienie Słońca: Donald Trump nie posłuchał rad NASA

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL