Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Główny dostawca hostingu w Szwecji dotknięty cyberatakiem i wyciekiem danych

loopia.se
Loopia, główny dostawca usług hostingowych w Szwecji, 22 sierpnia został dotknięty atakiem hakerskim, w wyniku którego wyciekły dane jego klientów. Według informujšcego o sprawie serwisu The Register, wœród klientów Loopia były organizacje państwowe i samorzšdowe.

Według oœwiadczenia dostępnego na stronie Loopia, wyciek danych obejmuje całš bazę danych klientów firmy, w tym informacje o personaliach klientów, a także zaszyfrowane hasła dostępu do panelu zarzšdzania usługami (Loopia Kundzon).

Jak informuje Loopia, w wyniku ataku nie wyciekły informacje dotyczšce płatnoœci oraz dane kart kredytowych należšcych do klientów. Nie ucierpiały również ich strony internetowe hostowane w usługach Loopia ani poczta e-mail.

Loopia poinformowała o ataku i wycieku danych dopiero w pištek, trzy dni po zdarzeniu. Decyzję o opóŸnieniu informacji na ten temat firma uzasadnia chęciš wczeœniejszego zabezpieczenia struktur systemowych.

- Nie byliœmy pewni, jak daleko sięgajš straty w wyniku ataku i potrzebowaliœmy rozjaœnić wszystkie wštpliwoœci przed publicznym podaniem informacji. Teraz wszyscy nasi klienci wiedzš już o zdarzeniu. Jako dodatkowe œrodki bezpieczeństwa zmieniliœmy wszystkie numery klientów i hasła dostępu do kont naszych użytkowników - oznajmił dyrektor firmy Loopia, Jimmie Eriksson.

Według serwisu Upphandling24, Loopia ma "setki tysięcy" klientów, z których najwięksi zwišzani sš z funkcjonowaniem państwa na poziomie centralnym i lokalnym.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL