Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Polscy kierowcy rzadko karani mandatami

Fotorzepa, Marta Bogacz
Przeciętny polski kierowca miesięcznie pokonuje 2000 km i rzadko dostaje mandaty. Innych krytykuje za jazdę na podwójnym gazie, choć przyznaje, że jemu samemu też się to zdarza - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Między innymi takie wnioski można wycišgnšć z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS dla Ergo Hestia "Codzienna jazda polskich kierowców".

Aż 88 proc. kierowców deklaruje, że w cišgu ostatniego roku nie otrzymało ani jednego mandatu za nadmiernš prędkoœć.

Nie oznacza to jednak, że jeżdżš wolno. Raczej trzeba zapytać o skutecznoœć kontroli - zarówno ze strony policji, jak i systemu fotoradarów.

- Z innych badań wynika, że nawet ok. 75 proc. kierowców przekracza dozwolonš prędkoœć - przypomina Andrzej Grzegorczyk ze stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Jego zdaniem polscy kierowcy nauczyli się jeŸdzić w sposób sprytny, a nie koniecznie bezpieczny.

Niepokojšce jest podejœcie do spożywania alkoholu. Zdecydowana większoœć (82 proc.) jest przeciwna temu, by jazda nawet po spożyciu niewielkiej iloœci alkoholu była dozwolona.

Sęk w tym, zauważa "Dziennik Gazeta prawna", że nie przekłada się to na indywidualne zachowania. Ponad jedna czwarta ankietowanych przyznaje, że zdarzyło im się prowadzić na podwójnym gazie. Jeszcze więcej (43 proc.) zaliczyło jazdę na kacu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL