Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Do Łodzi wrócili harcerze, którzy przebywali na obozie w Suszku

PAP
Do Łodzi powróciła grupa harcerz przebywajšca na obozie w Suszku (Pomorskie), który został zniszczony przez nawałnicę. Zginęły dwie nastoletnie dziewczynki, 37 osób zostało poszkodowanych. W Łodzi na młodzież czekali m.in. rodzice, dziadkowie, koledzy.

Wœród oczekujšcych był m.in. dziadek 14-letniego Kuby. W rozmowie z PAP przyznał, że informacja o tym, co się stało na obozie była dla niego szokiem. Jak mówił rano włšczył telewizor i wtedy usłyszał o tragedii, która wydarzyła się w miejscowoœci, gdzie na obozie przebywał jego wnuczek. Przyznał, że poczštkowo nie zdawał sobie sprawy z +powagi sytuacji+. Dopiero jak poinformowano, że zginęły dzieci, to sprawa zaczęła być poważna" - mówił.

Wyjaœnił, że nie można było się bezpoœrednio skontaktować z wnuczkiem, bo jeszcze przed wyjazdem było polecenie organizatorów obozu, aby nie brać telefonów komórkowych. Kontakt był tylko z drużynowym. "To właœnie on zadzwonił do córki i powiedział, że z Kubš jest wszystko ok., że chłopak ma tylko lekkie zadrapania" - wyjaœnił.

Na przyjazd swoich koleżanek i kolegów czekała też jedna z łódzkich harcerek. Jak powiedziała, wiadomoœć o tym, co się dzieje na obozie otrzymała w œrodku nocy. Przyznała, że była to dla niej wielka trauma i niedowierzanie. "Nikt nie spodziewał się, że jakakolwiek burza, która przechodzi przez obóz, skończy się tak tragicznie" - mówiła.

Sama jeŸdzi na obozy od ponad 10 lat. Przeżyła wiele burz, ale nigdy nie było tak dramatycznej sytuacji. Nie znała osobiœcie harcerek, które zginęły, ale - jak zaznaczyła - w harcerstwie wszyscy sš siostrami i braćmi, i dlatego sš one bliskie jej sercu.

Na trzytygodniowym obozie w Suszku przebywali harcerze z łódzkiego okręgu ZHR. Do Łodzi mieli wrócić 16 sierpnia. W nocy z pištku na sobotę - w wyniku gwałtownych burz i wiatrów, jakie przeszły nad Pomorzem - obóz został zniszczony i odcięty od œwiata przez tarasujšce drogi drzewa. W wyniku nawałnicy zginęły dwie nastoletnie dziewczynki, 37 zostało poszkodowanych. Trafili oni do kilku szpitali.

Pozostali wrócili w sobotę do Łodzi.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL