Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Starcia w Charlottesville: 3 zabitych, 35 rannych

AFP
W Charlottesville w stanie Wirginia zginęły w sobotę trzy osoby: 32-letnia kobieta i dwóch policjantów. Rannych zostało 35 osób - poinformowały w nocy z soboty na niedzielę władze tego miasta.

Kobieta zginęła, gdy samochód wjechał w tłum ludzi, głównie lewicowych aktywistów, demonstrujšcych przeciwko wiecowi skrajnej prawicy. Policja poinformowała, że kierowca został aresztowany. To 20-letni mężczyzna ze stanu Ohio.

Dwie kolejne ofiary, jak podały władze miasta, to dwaj policjanci. Zginęli oni w katastrofie œmigłowca, który z powietrza wspierał działania sił porzšdkowych w mieœcie i który póŸniej rozbił się w pobliżu Charlottesville. Na razie nie wiadomo, dlaczego maszyna spadła na ziemię.

Stacja CNN podała, że podczas starć w mieœcie, w tym także w incydencie z samochodem, rannych zostało 35 osób, z których pięć jest w stanie krytycznym.

Do zamieszek w Charlottesville odniósł się prezydent USA. - Œledzimy przerażajšce wydarzenia w tym mieœcie. Zdecydowanie potępiamy te przejawy nienawiœci, bigoterii i przemocy z wielu stron - powiedział Donald Trump w Bedminster w stanie New Jersey, gdzie spędza urlop.

Agencja AP podała, że "biali nacjonaliœci" zorganizowali wiec w Charlottesville w proteœcie przeciwko planowanemu przez władze miejskie usunięciu pomnika generała Roberta E. Lee, dowódcy wojsk Konfederacji w czasie wojny secesyjnej (1861–1865). Demonstracja odbywała się pod hasłem: "Zjednoczyć prawicę".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL