Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Aukcja w Janowie Podlaskim przyniosła 410 tys. euro

PAP
Szeœć koni za łšczna kwotę 410 tys. euro sprzedano w niedzielę na 48. aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Najwyższš cenę, 150 tys. euro, zapłacono za klacz Prunellę, którš wylicytował nabywca z Czech.

3-letnia siwa Prunella, ubiegłoroczna czempionka Polski klaczy młodszych, wyhodowana została w Janowie Podlaskim. Z kolei za 110 tys. euro sprzedana została siwa pięcioletnia klacz Anawera z Janowa Podlaskiego, Ÿrebna aktualnym czempionem œwiata ogierem Eks Alihandro. Wylicytował jš nabywca z Rumunii.

Na aukcji Pride of Poland wystawiono 24 klacze i jednego ogiera - ze stadnin państwowych w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz z hodowli prywatnych. 19 koni nie osišgnęło na licytacji zakładanej przez właœcicieli ceny minimalnej i nie zostało sprzedanych. Nie sprzedano m.in. 10-letniego siwego ogiera Albano – zdobywcy ubiegłorocznego tytułu czempiona Polski ogierów starszych oraz najlepszego konia 38. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. - To nas nie martwi, że tak mało zostało sprzedanych koni, natomiast te, które zostały sprzedane, to w zupełnie dobrych cenach, jak Prunella czy Anawera - powiedział prezes stadniny w Janowie Podlaskim Sławomir Pietrzak. Poinformował, że wadium przed aukcjš wpłaciło 30 kupców.

Pietrzak podkreœlił, że oferta koni wystawionych na aukcję była dobra, a kiedy kilku kupców licytowało, to ceny były znacznie wyższe. - Gdy zainteresowany był jeden kupiec, to próbował na nas wymusić zupełnie niskš cenę. A my sobie nie możemy pozwolić na to, żeby takie konie sprzedawać za 10 tys. euro – powiedział. Prezes dodał, że konkurencja jest duża. - Jest nadprodukcja koni arabskich, aukcji jest coraz więcej. Taka jest sytuacja rynkowa - zaznaczył. Przypomniał, że w historii aukcji w Janowie Podlaskim też "nie zawsze było różowo".

Natomiast prezes stadniny w Michałowie Maciej Grzechnik powiedział, że niezadowalajšcy wynik niedzielnej aukcji, to "efekt nadpodaży" koni na rynku. - Nie jesteœmy do końca zadowoleni z iloœci sprzedanych koni, wiadomo, że chcielibyœmy więcej. Niestety na rynku zrobiło się tak, że aukcji się narobiło i w Polsce, i w Europie, czego wczeœniej nie było. W zwišzku z tym oferta jest dosyć duża. Kraje Bliskiego Wschodu również sprzedajš swoje konie - powiedział. Grzechnik dodał, że w Polsce "mamy do sprzedania kilkaset koni" co roku, a "aukcja jest najlepszym systemem na sprzedaż". - Zrobiliœmy jak najlepszš promocję. Co do kupców, to nie mamy na nich wpływu – zaznaczył.

Tymczasem były prezes stadniny w Michałowie Jerzy Białobok powiedział, że tegoroczna aukcja była najgorsza z tych, które się do tej pory odbyły, bo szeœć koni sprzedanych na 25 oferowanych "to katastrofa". Zaznaczył, że łšczny utarg - 410 tys. euro – to kwota, jakš płacono w przeszłoœci za niektóre pojedyncze konie. - Miała być superpromocja, szczególnie w krajach arabskich, które nie odpowiedziały zupełnie na tę promocję – dodał. Jego zdaniem konie "były całkiem niezłe", ale oferta nie była do końca przemyœlana, bo m.in. "było za dużo klaczy po jednym ogierze". - To sš autorskie pomysły. Sšdzę, że to co się dzisiaj stało, będziemy odbudowywać, polscy hodowcy, latami – dodał.

Podczas tegorocznej aukcji po raz pierwszy zastosowano elektroniczny system licytacji. Klienci każde postšpienie w licytacji, oprócz podnoszenia numerka, potwierdzali przyciœnięciem odpowiedniego przycisku w terminalu, który był na stoliku. Konkretne postšpienie wyœwietlało się na telebimie.

W ubiegłym roku podczas aukcji Pride of Poland z wystawionych 31 koni sprzedano 16 za łšczna kwotę 1,271 mln euro. Pozostałe konie nie osišgnęły na licytacji zakładanej przez właœcicieli ceny minimalnej i nie zostały sprzedane. Za najwyższš cenę 300 tys. euro sprzedana została klacz Sefora z janowskiej stadniny.

Rekordowa kwota licytacji na Pride of Poland padła w 2015 r. Wówczas za 1,4 mln euro - nabywcy ze Szwajcarii - sprzedana została 10-letnia siwa klacz Pepita, wyhodowana w Janowie Podlaskim. Podczas całej aukcji sprzedano 24 konie za niemal 4 mln euro. W 2014 r. roku także sprzedano 24 konie, ale za niższš kwotę - blisko 2,1 mln euro. Najwyższš cenę - 305 tys. euro - wylicytował wtedy nabywca z Arabii Saudyjskiej za dwuletniš ciemnogniadš klacz Piacolla wyhodowanš w stadninie w Michałowie.

Poprzedni rekord aukcji padł w 2008 r., kiedy to nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylicytował 1,125 mln euro za klacz Kwestura, wyhodowanš w Michałowie. Cała aukcja przyniosła wówczas ponad 3 mln euro.

Wœród największych sukcesów finansowych polskiej hodowli arabów było też sprzedanie w 1981 r. za 1 mln dolarów ogiera El Paso, a w 1985 r. za 1,5 mln dolarów, na aukcji zorganizowanej w USA, sprzedana została klacz Penicylina.

Aukcja Pride of Poland była głównym akcentem Œwięta Konia Arabskiego trwajšcego od pištku w Janowie Podlaskim. Licytację poprzedził 39. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. W poniedziałek będš jeszcze sprzedawane konie na Aukcji Letniej – Summer Sale. Wystawionych zostało na niš 29 klaczy. W ubiegłym roku na Letniej Aukcji sprzedano 18 koni za 409 tys. euro.

ródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL