Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Parada równości przeszła ulicami Berlina. "Nadszedł czas na walkę o akceptację"

PAP/EPA
Setki tysięcy osób uczestniczyły w paradzie równoœci w Berlinie, domagajšc się akceptacji dla osób wszystkich orientacji seksualnych. Tradycyjna manifestacja odbyła się po raz 39. w rocznicę policyjnych represji przeciw homoseksualistom w USA w 1969 roku.

Ubrani w barwne i pomysłowe, a czasami prowokacyjne stroje, uczestnicy parady przeszli z bulwaru Kurfuerstendamm w zachodniej częœci Berlina pod Bramę Brandenburskš. Trzon pochodu stanowiło 60 platform umieszczonych na samochodach ciężarowych wystawionych przez organizacje walczšce o równouprawnienie, kluby gejowskie oraz stowarzyszenia i partie polityczne.

- Okres walki o tolerancję minšł. Teraz nadszedł czas na walkę o akceptację - powiedział poseł partii Zieloni Volker Beck, nawišzujšc do uchwalonej niedawno przez parlament ustawy o "małżeństwie dla wszystkich".

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podpisał w przeddzień parady ustawę, zrównujšcš prawnie małżeństwa jednopłciowe z heteroseksualnymi, włšcznie z prawem do adopcji dzieci. Nowe prawo zacznie prawdopodobnie obowišzywać od paŸdziernika.

Uczestnicy pochodu będš przez cały weekend bawić się w licznych klubach dla gejów i lesbijek, szczególnie w okolicach Nollendorfplatz. Berlin jest od lat 20. ubiegłego stulecia jednym z europejskich bastionów homoseksualistów.

Christopher Street Day (CSD) obchodzony jest w wielu miastach europejskich na pamištkę wydarzeń sprzed prawie pół wieku. 28 czerwca 1969 roku w Nowym Jorku po akcji policji przeciwko gejom w mieœcie wybuchły zamieszki, których oœrodkiem była ulica Christopher Street.

ródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL