Projekt ustawy "O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie" trafi do Sejmu

aktualizacja: 13.07.2017, 10:03
"Czarny protest" kobiet przeciwko zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnyc...
"Czarny protest" kobiet przeciwko zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych, październik 2016
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Dziś na ręce Marszałka Sejmu zostanie złożony projekt ustawy liberalizującej zasady przerywania ciąży. Projekt ustawy "O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie" przygotował Obywatelski Komitet Ustawodawczy „Ratujmy Kobiety 2017”, jego pełnomocniczką jest Barbara Nowacka.

REDAKCJA POLECA
09.07.2017
Kukiz'15 dogadał się z PiS w temacie aborcji?
01.07.2017
Sprawa aborcji w TK to "ustawka konstytucyjna"?
29.06.2017
Aborcja trafi do Trybunału Konstytucyjnego
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Projekt ustawy (z którym można zapoznać się tutaj - format pdf) zakłada m.in. prawo kobiet do legalnej aborcji do końca 12 tygodnia ciąży, przywrócenie kobietom pełni praw reprodukcyjnych, w tym swobodny dostęp do antykoncepcji i powrót do antykoncepcji awaryjnej bez recepty oraz regulację stosowania klauzuli sumienia przez ginekologów.

Projekt zakłada również wprowadzenie do szkół edukacji seksualnej.

Projekt ustawy ""O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie" został przygotowany na zlecenie specjalnie powołanego w tym celu  Obywatelskiego Komitetu Ustawodawczego „Ratujmy Kobiety 2017”, którego pełnomocniczką jest Barbara Nowacka.

Dziś projekt ustawy trafi do rąk Marszałka Sejmu. Z tą chwilą Komitet zyska osobowość prawną i rozpocznie zbieranie podpisów, aby projekt mógł trafić na drogę legislacyjną. W tym celu trzeba zebrać 100 tys. podpisów.

Poparcie dla projektu ustawy zadeklarowały już organizacje kobiece i fundacje, w tym Dziewuchy Dziewuchom, organizatorki "Czarnego protestu", Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Inicjatywa Polska, Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej i inne (wymienione na wysokieobcasy.pl).

 

Komentarz dnia
Żródło: wysokieobcasy.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE