Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Projekt ustawy "O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie" trafi do Sejmu

"Czarny protest" kobiet przeciwko zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych, paŸdziernik 2016
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Dziœ na ręce Marszałka Sejmu zostanie złożony projekt ustawy liberalizujšcej zasady przerywania cišży. Projekt ustawy "O prawach kobiet i œwiadomym rodzicielstwie" przygotował Obywatelski Komitet Ustawodawczy „Ratujmy Kobiety 2017”, jego pełnomocniczkš jest Barbara Nowacka.

Projekt ustawy (z którym można zapoznać się tutaj - format pdf) zakłada m.in. prawo kobiet do legalnej aborcji do końca 12 tygodnia cišży, przywrócenie kobietom pełni praw reprodukcyjnych, w tym swobodny dostęp do antykoncepcji i powrót do antykoncepcji awaryjnej bez recepty oraz regulację stosowania klauzuli sumienia przez ginekologów.

Projekt zakłada również wprowadzenie do szkół edukacji seksualnej.

Projekt ustawy ""O prawach kobiet i œwiadomym rodzicielstwie" został przygotowany na zlecenie specjalnie powołanego w tym celu  Obywatelskiego Komitetu Ustawodawczego „Ratujmy Kobiety 2017”, którego pełnomocniczkš jest Barbara Nowacka.

Dziœ projekt ustawy trafi do ršk Marszałka Sejmu. Z tš chwilš Komitet zyska osobowoœć prawnš i rozpocznie zbieranie podpisów, aby projekt mógł trafić na drogę legislacyjnš. W tym celu trzeba zebrać 100 tys. podpisów.

Poparcie dla projektu ustawy zadeklarowały już organizacje kobiece i fundacje, w tym Dziewuchy Dziewuchom, organizatorki "Czarnego protestu", Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Inicjatywa Polska, Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej i inne (wymienione na wysokieobcasy.pl).

 

ródło: wysokieobcasy.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL