Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Wenezuela: 7 mln osób przeciw prezydentowi Nicolasowi Maduro

AFP
W nieformalnym referendum zorganizowanym w Wenezueli przez opozycyjnš Koalicję na rzecz Jednoœci Demokratycznej udział wzięło ponad 7 mln osób. Uczestnicy sprzeciwili się planom prezydenta Nicolasa Maduro dotyczšcym m.in. zmiany konstytucji.

AFP ocenia, że fakt, iż w tym symbolicznym głosowaniu udział wzięło ponad 7 mln ludzi (przy ok. 19 mln potencjalnych wyborców), jest wielkim sukcesem opozycji. Ponad 98 proc. uczestników referendum odpowiedziało twierdzšco na trzy pytania dotyczšce: sprzeciwu wobec wyborów Zgromadzenia Konstytucyjnego, które zajęłoby się opracowaniem nowej ustawy zasadniczej i reorganizacjš organów państwa; koniecznoœci respektowania obowišzujšcej konstytucji przez siły zbrojne; zorganizowania wyborów w celu wyłonienia rzšdu "jednoœci narodowej".

9 lipca prezydent Maduro, którego ustšpienia domaga się opozycja, zainaugurował kampanię poprzedzajšcš wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego; majš się one odbyć już 30 lipca. Jednak po sukcesie niedzielnego, niewišżšcego prawnie, referendum opozycja liczy, że uda jej się zablokować plany utworzenia zgromadzenia oraz doprowadzić do przedterminowych wyborów przed upływem kadencji Maduro w 2019 roku.

Zdaniem zwolenników prezydenta dzięki nowej konstytucji uda się doprowadzić w kraju do stabilizacji gospodarczej i pokoju. Jednak opozycja sšdzi, że celem działań rzšdu jest reorganizacja organów państwowych bez udziału Zgromadzenia Narodowego. Wenezuelski parlament to jedyna kontrolowana obecnie przez opozycję instytucja państwowa.

Podczas referendum doszło do incydentu w jednej z dzielnic stolicy kraju, Caracas. Niezidentyfikowani napastnicy otworzyli ogień do uczestników referendum - zginęła 61-letnia kobieta, a trzy osoby zostały ranne. Wczeœniej informowano o dwóch ofiarach œmiertelnych.

Maduro, były kierowca autobusu i były przywódca zwišzkowy a zarazem jeden z najbliższych współpracowników poprzedniego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, okreœlił niedzielne referendum jako "nielegalne i pozbawione znaczenia".

Natomiast opozycja, która od poczštku kwietnia bierze udział w antyrzšdowych protestach, traktowała głosowanie jako akt nieposłuszeństwa obywatelskiego, po którym nastšpi "godzina zero", czyli prawdopodobnie ogólnokrajowy strajk i inne akcje przeciwko niepopularnemu prezydentowi. Od kwietnia w demonstracjach przeradzajšcych się w starcia z policjš i wojskiem zginęło blisko 100 osób.

Wenezuela zmaga się obecnie z największym od dekad kryzysem gospodarczym i politycznym - w kraju występujš dotkliwe braki nawet najbardziej podstawowych towarów, a inflacja bije œwiatowe rekordy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL