Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Raport: Polacy częściej wracajš z zagranicy do Polski

Fotorzepa. Rafał Guz
Polacy częœciej wracajš z zagranicy do Polski - wynika z raportu serwisu aukcji transportowych Clicktrans.pl "Jak i dokšd przeprowadzajš się Polacy". Największy odsetek zagranicznych przeprowadzek stanowiš powroty z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

"W pierwszym kwartale 2017 r. w serwisie Clicktrans zrealizowano prawie 3 razy więcej zleceń przeprowadzek do Polski niż z Polski za granicę" - czytamy w raporcie Clicktrans.pl. W tym czasie liczba przeprowadzek do kraju wyniosła 74 proc., a z Polski za granicę - 26 proc.

Z analiz wynika też, że osoby, które wracajš lub przenoszš się do Polski najczęœciej przyjeżdżajš z Wielkiej Brytanii (50 proc.) i Niemiec (20 proc.).

Jak ocenił, cytowany w raporcie, szef Clicktrans.pl Michał Brzeziński, współautor analizy, na powroty Polaków mogš mieć wpływ m.in. "pozytywne sygnały dotyczšce sytuacji gospodarczej w Polsce". Dodał, że na przyjazdy rodaków z Wielkiej Brytanii może też wpływać "niepewna sytuacja Polonii oraz nastroje po Brexicie". "Przyszły rok pokaże, czy sytuacja się nie zmieni i masowy powrót Polaków będzie kontynuowany" - wskazał Brzeziński w komentarzu zamieszczonym w raporcie.

Z danych zamieszczonych w raporcie wynika, że przewaga przeprowadzek do Polski nad wyprowadzkami zwiększa się od 2015 r. W 2015 r. przeprowadzki do ojczyzny stanowiły 56 proc. zleceń serwisu w porównaniu z 44 proc. wyprowadzek. W 2016 r. odsetek ten stanowił zaœ odpowiednio 64 proc. i 36 proc.

Raport został opracowany na podstawie danych z 10232 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczšcych przeprowadzek w okresie od listopada 2011 r. do marca 2017 r. Clicktrans.pl to serwis aukcji transportowych działajšcy w całej Europie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL