Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Londyn: Ewakuowano 800 mieszkań

PAP/EPA
Pięć bloków, w których znajduje się 800 mieszkań, zostało ewakuowanych w pištek wieczorem przez władze dzielnicy Camden w północnym Londynie w obliczu obaw o to, że elewacja budynków jest łatwopalna, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Decyzja zapadła po serii kontroli zarzšdzonych przez brytyjski rzšd po tragicznym pożarze 24-piętrowego apartamentowca Grenfell Tower w zachodnim Londynie w ubiegłym tygodniu. Zginęło w nim co najmniej 79 osób. W czwartek Downing Street poinformował po konsultacji z angielskimi władzami lokalnymi, że nawet ok. 600 wieżowców będzie poddanych testom przeciwpożarowym.

Szefowa rady dzielnicy Camden, na terenie której znajduje się pięć ewakuowanych bloków, Georgia Gould z Partii Pracy zapowiedziała w rozmowie z telewizjš Sky News, że niezbędne prace adaptacyjno-konstrukcyjne pozwalajšce na bezpieczne mieszkanie w budynkach, mogš potrwać nawet do trzech czterech tygodni.

Mieszkańcy zostali ewakuowani w pištek wieczorem i skierowani do pobliskich instytucji publicznych - biblioteki oraz oœrodka sportowego - gdzie stworzono centrum kryzysowe. Jak zaznaczono, władze dzielnicy zapewniš mieszkańcom zakwaterowanie zastępcze w innych nieruchomoœciach, które należš do miasta lub w komercyjnych hotelach.

- W tym momencie wszystko, na czym nam zależy, to bezpieczeństwo ludzi - podkreœliła Gould dodajšc, że mieszkańcy zgłosili w cišgu ostatnich 24 godzin uwagi i obawy dotyczšce bezpieczeństwa przeciwpożarowego "o których władze wczeœniej nie miały pojęcia".

Po tym, jak zlecono pełnš kontrolę budynków dzielnicy Camden, władze lokalne zostały poinformowane, że eksperci nie mogš zagwarantować bezpieczeństwa rezydentów. Jak ocenili, elewacja "nie przeszła testów laboratoryjnych i nie spełnia wysokich standardów, jakie stawiamy naszym podwykonawcom".

Poczštkowo zdecydowano o ewakuacji tylko jednego bloku, w którym znajduje się 161 mieszkań, ale póŸniej rozszerzono decyzję na całe blokowisko Chalcots Estate. Wczeœniej w pištek londyńska policja poinformowała, że przyczynš pożaru londyńskiego wieżowca Grenfell Tower, w którym zginęło co najmniej 79 osób była uszkodzona lodówka marki Hotpoint. Jak dodano, policja zajęła dokumentację różnych firm i instytucji zaangażowanych w niedawny remont apartamentowca i rozważa postawienie zarzutów nieumyœlnego spowodowania œmierci. Œledztwo obejmuje możliwoœć naruszenia ogólnych zasad bezpieczeństwa, jak i zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL