Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Pakistan: Skazany na śmierć za bluźnierstwo wobec islamu

AFP
Za bluŸniercze uwagi na temat islamu zamieszczone w mediach społecznoœciowych sędzia w Pakistanie skazał szyitę na œmierć - poinformował prokurator generalny kraju. Szyici w sunnickim Pakistanie stanowiš mniejszoœć.

Shafiq Chaudhry powiedział, że wyrok w sprawie 30-letniego Taimore Razy ogłosił w sobotę w pendżabskim mieœcie Bahawalpur sędzia Shabir Ahmed.

Razę aresztowano w zeszłym roku za oczerniajšce wypowiedzi na Facebooku o sunnickich przywódcach religijnych i żonach proroka Mahometa.

W Pakistanie rywalizacja między sunnitami a szyitami datuje się od VII wieku, czyli od poczštku podziału w łonie islamu w wyniku sporu o sukcesję po œmierci Mahometa. Według szyitów prawowitymi następcami ostatniego proroka sš jedynie potomkowie Alego i córki proroka Fatimy. Ali, który został kalifem w 656 roku, zginšł pięć lat póŸniej w wyniku zamachu, ale podział islamu trwa nadal.

W Pakistanie panuje bardzo surowe prawo dotyczšce bluŸnierstwa, według którego za obrazę Allaha, islamu i osobistoœci religijnych wymierzana jest kara główna, ale już samo oskarżenie może doprowadzić do wybuchu przemocy.

W kwietniu pakistański student został pobity na œmierć przez niewielkš grupę na kampusie uniwersyteckim w mieœcie Mardan z powodu oskarżeń o udostępnienie bluŸnierczych materiałów na Facebooku.

Premier Nawaz Sharif w marcu wydał nakaz usuwania z internetu bluŸnierczych materiałów i podkreœlił, że każdy, kto umieszcza w sieci takie treœci, powinien "zostać surowo ukarany zgodnie z prawem". Rzšd zagroził zablokowaniem mediów społecznoœciowych, które nie będš eliminować takich treœci.

Od 1990 roku co najmniej 65 osób zostało zamordowanych w Pakistanie z powodu oskarżeń o bluŸnierstwo. Jednš z ofiar był liberalny gubernator Pendżabu, Salman Taseer, który został zabity w 2011 roku przez swego ochroniarza. Taseer zabiegał o uwolnienie chrzeœcijanki Asi Bibi, skazanej w 2010 roku na œmierć. Według władz gubernator zginšł, bo otwarcie opowiadał się za wprowadzeniem poprawek do ustawy penalizujšcej bluŸnierstwo. W 2012 roku za krytykowanie prawa o bluŸnierstwie zamordowany został Shabbaz Batti, pakistański minister ds. mniejszoœci. Zabójca Taseera został powieszony rok temu, co wywołało rozruchy; ekstremiœci traktujš go jako męczennika islamu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL