Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Zmarł Otto Warmbier, amerykański student więziony w Korei Północnej

AFP
Amerykański student, który był więziony w Korei Północnej przez ponad 17 miesięcy, a w zeszłym tygodniu powrócił do kraju, nie żyje. O œmierci poinformowała rodzina 22-latka. Kondolencje złożył prezydent USA Donald Trump.

- To nasz smutny obowišzek, by ogłosić, że nasz syn Otto Warmbier zakończył swojš podróż do domu - napisała rodzina w œwiadczeniu. - Otoczony jego kochajšcš rodzinš, Otto zmarł dziœ o 2:20 - dodano.

22-letni Warmbier był studentem Uniwersytetu Virginia. Został aresztowany w Korei Północnej w styczniu 2016 roku i skazany w marcu ubiegłego roku przez tamtejszy sšd na 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego.

13 czerwca br. sekretarz stanu USA Rex Tillerson poinformował, że Korea Północna uwolniła Warmbiera. Wkrótce jego rodzice poinformowali jednak, że od roku znajduje się on w œpišczce, o czym zostali poinformowani ledwie tydzień wczeœniej. Wg Koreańczyków, 22-latek zapadł w œpišczkę w wyniku zachorowania na botulizm (zatrucie jadem kiełbasianym) i połknięcia tabletki nasennej.

Trump składa kondolencje

"Melania i ja składamy najgłębsze kondolencje rodzinie Otto Warmbiera z powodu jego przedwczesnej œmierci. Nie ma nic bardziej tragicznego dla rodzica, niż strata dziecka w kwiecie wieku. Nasze myœli i modlitwy sš z rodzinš, przyjaciółmi i wszystkimi, którzy go kochali" - napisał w specjalnym oœwiadczeniu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

"Los Otto pogłębia determinację mojej administracji do zapobieżenia podobnym tragediom, które majš miejsce z powodu reżimów nie majšcych respektu dla zasad prawa i zwyczajnej ludzkiej przyzwoitoœci. Stany Zjednoczone jeszcze raz potępiajš brutalnoœć władz Korei Północnej" - dodał Trump.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL