Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Społeczeństwo

Zmarł Otto Warmbier, amerykański student więziony w Korei Północnej

AFP
Amerykański student, który był więziony w Korei Północnej przez ponad 17 miesięcy, a w zeszłym tygodniu powrócił do kraju, nie żyje. O śmierci poinformowała rodzina 22-latka. Kondolencje złożył prezydent USA Donald Trump.

- To nasz smutny obowiązek, by ogłosić, że nasz syn Otto Warmbier zakończył swoją podróż do domu - napisała rodzina w świadczeniu. - Otoczony jego kochającą rodziną, Otto zmarł dziś o 2:20 - dodano.

22-letni Warmbier był studentem Uniwersytetu Virginia. Został aresztowany w Korei Północnej w styczniu 2016 roku i skazany w marcu ubiegłego roku przez tamtejszy sąd na 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego.

13 czerwca br. sekretarz stanu USA Rex Tillerson poinformował, że Korea Północna uwolniła Warmbiera. Wkrótce jego rodzice poinformowali jednak, że od roku znajduje się on w śpiączce, o czym zostali poinformowani ledwie tydzień wcześniej. Wg Koreańczyków, 22-latek zapadł w śpiączkę w wyniku zachorowania na botulizm (zatrucie jadem kiełbasianym) i połknięcia tabletki nasennej.

Trump składa kondolencje

"Melania i ja składamy najgłębsze kondolencje rodzinie Otto Warmbiera z powodu jego przedwczesnej śmierci. Nie ma nic bardziej tragicznego dla rodzica, niż strata dziecka w kwiecie wieku. Nasze myśli i modlitwy są z rodziną, przyjaciółmi i wszystkimi, którzy go kochali" - napisał w specjalnym oświadczeniu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

"Los Otto pogłębia determinację mojej administracji do zapobieżenia podobnym tragediom, które mają miejsce z powodu reżimów nie mających respektu dla zasad prawa i zwyczajnej ludzkiej przyzwoitości. Stany Zjednoczone jeszcze raz potępiają brutalność władz Korei Północnej" - dodał Trump.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL