Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

USA: Departament Sprawiedliwości dyskryminował weteranów

Wikimedia Commons
Departament Sprawiedliwoœci za czasów byłego prezydenta Baracka Obamy dyskryminował weteranów wojskowych próbujšc zmusić ich do wycofania aplikacji o pracę z dwóch prowadzonych przez nich rekrutacji - podała w œrodę federalna agencja œledcza U.S. Office of Special Counsel (OSC).

Rekrutacje w należšcym do Departamentu Międzynarodowym Programie Wsparcia Szkoleniowego Badań Kryminalnych (International Criminal Investigative Training Assistance Program - ICITAP) zostały unieważnione i zmienione w taki sposób, aby weterani nie kwalifikowali się na nie w przyszłoœci.

Zgodnie z obowišzujšcym prawem federalnym, weterani przy składaniu podań o udział w tego typu programach powinni być traktowani preferencyjnie. 

Pracownicy resortu sprawiedliwoœci woleli jednak zatrudnić inne osoby. W tym celu organizowali spotkania poza budynkami rzšdowymi, na których próbowali wywrzeć na weteranów presję by wycofali swoje zgłoszenia - poinformowała agencja OSC. 

Weterani odmówili wycofania aplikacji tłumaczšc, że prawo nakazuje zatrudnianie właœnie weteranów. Reakcjš na to było anulowanie przez ICITAP dwóch rekrutacji i ponowne ich rozpoczęcie rok póŸniej, w roku 2016, ze zmienionymi wymaganiami, które wykluczały emerytowanych wojskowych. 

OSC oznajmiło, że próba zmuszenia weteranów do wycofania aplikacji była niezgodna z prawem. „OSC odnalazło przypadki łamania praw pracowniczych podczas przeprowadzania rekrutacji na dwie pozycje w Departamencie Sprawiedliwoœci” – głosi opublikowany komunikat.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL