Społeczeństwo

USA: Departament Sprawiedliwości dyskryminował weteranów

Wikimedia Commons
Departament Sprawiedliwości za czasów byłego prezydenta Baracka Obamy dyskryminował weteranów wojskowych próbując zmusić ich do wycofania aplikacji o pracę z dwóch prowadzonych przez nich rekrutacji - podała w środę federalna agencja śledcza U.S. Office of Special Counsel (OSC).

Rekrutacje w należącym do Departamentu Międzynarodowym Programie Wsparcia Szkoleniowego Badań Kryminalnych (International Criminal Investigative Training Assistance Program - ICITAP) zostały unieważnione i zmienione w taki sposób, aby weterani nie kwalifikowali się na nie w przyszłości.

Zgodnie z obowiązującym prawem federalnym, weterani przy składaniu podań o udział w tego typu programach powinni być traktowani preferencyjnie. 

Pracownicy resortu sprawiedliwości woleli jednak zatrudnić inne osoby. W tym celu organizowali spotkania poza budynkami rządowymi, na których próbowali wywrzeć na weteranów presję by wycofali swoje zgłoszenia - poinformowała agencja OSC. 

Weterani odmówili wycofania aplikacji tłumacząc, że prawo nakazuje zatrudnianie właśnie weteranów. Reakcją na to było anulowanie przez ICITAP dwóch rekrutacji i ponowne ich rozpoczęcie rok później, w roku 2016, ze zmienionymi wymaganiami, które wykluczały emerytowanych wojskowych. 

OSC oznajmiło, że próba zmuszenia weteranów do wycofania aplikacji była niezgodna z prawem. „OSC odnalazło przypadki łamania praw pracowniczych podczas przeprowadzania rekrutacji na dwie pozycje w Departamencie Sprawiedliwości” – głosi opublikowany komunikat.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL