Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

W Opolu nie chcš sali im. Lecha Kaczyńskiego

Prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku goœcił w Opolu z okazji nadania Szkole Podstawowej nr 11 imienia Orlšt Lwowskich
Fotorzepa/ Sławomir Mielnik
Wojewoda opolski postanowił przemianować salę Herbowš urzędu na im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przeciwko tej decyzji protestuje grupa działaczy dawnego podziemia antykomunistycznego.

Sala Herbowa jest jednym z reprezentacyjnych pomieszczeń urzędu wojewódzkiego w Opolu. Decyzjš wojewody, 10 kwietnia, w ramach uroczystoœci rocznicowych katastrofy smoleńskiej, będzie przemianowana na salę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Swojš decyzję wojewoda Adrian Czubak argumentuje chęciš upamiętnienia polityka i męża stanu.

Decyzja wojewody wywołała sprzeciw grupy działaczy dawnego podziemia antykomunistycznego. Wœród protestujšcych jest jeden z założycieli pierwszej "Solidarnoœci" w regionie Roman Kirstein, działacz zwišzku Zbigniew Bereszczyński oraz lider Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny Janusz Wójcik.

W poniedziałkowym oœwiadczeniu przesłanym do mediów jego autorzy napisali: "Całš mocš będziemy dšżyć do przywrócenia stanu poprzedniego przy najbliższej stosownej zmianie gospodarza obiektu i opcji politycznej, która firmuje tę inicjatywę. Sala Herbowa ze zbiorem herbów miast tworzšcych region opolski symbolizuje nasz region i województwo. Obcesowš ingerencję w tradycyjnš nazwę Sali oceniamy jako kolejnš próbę deprecjonowania naszego regionu dotychczas wspólnie budowanego przez Polaków, Œlšzaków i Niemców zamieszkujšcych Opolszczyznę".

"Ta sala nosi swojš nazwę od kilkudziesięciu lat. Ma swojš tradycję i historię. Nie widzę powodu, żeby jš zmieniać tylko dlatego, że ktoœ chce się przypodobać władzom w Warszawie. Jeżeli już tak panowie z opolskiego urzędu chcš uczcić pamięć pana prezydenta Kaczyńskiego, to może zatroszczš się o wyglšd skweru jego imienia, który prezentuje się po prostu fatalnie" - powiedział Janusz Wójcik.

Rzecznik wojewody opolskiego Martyna Kolemba zapewniła, że herby pozostanš w sali, zmianie ulegnie jedynie jej nazwa. Nadanie nowego imienia sali to nie jedyny akt upamiętniajšcy katastrofę smoleńskš. Wojewoda ogłosił konkurs na pomnik wydarzeń sprzed siedmiu lat, który ma stanšć na skwerze przed budynkiem urzędu. Jego rozstrzygnięcie przesunięto z powodów formalnych na koniec czerwca.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL