Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Brazylia: Taksówki z zakazem wstępu dla mężczyzn

materiały prasowe
Na razie funkcjonujš tylko w ponad dwunastomilionowej metropolii Sao Paulo i w Belo Horizonte, ale wkrótce majš powstać również w trzech innych wielkich miastach Brazylii. Chodzi o taksówki z kobietami za kierownicš i przeznaczone wyłšcznie dla kobiet.

Nie wożš mężczyzn, a pomysł założenia korporacji taksówkowej pod nazwš Femitaxi nieprzypadkowo powstał w Brazylii.

Zwyczaj "zalotów na siłę" wynikajšcy z "maczystowskiej postawy" sporej częœci brazylijskich mężczyzn - jak pisze miejscowa prasa - skłonił grupę przedsiębiorczych Brazylijek do działania.

Założyły w tych dwóch miastach pierwsze kobiece korporacje taksówkowe. Za kierownicš sš wyłšcznie kobiety i samochody Femitaxi nigdy nie zabierajš mężczyzn.

Jak wynika z raportu agencji sondażowej Datafolha sporzšdzonego dla dziennika "Folha de Sao Paulo" i ogłoszonego w 2015 roku, w tej brazylijskiej metropolii gospodarczej jedna na trzy kobiety przyznaje, że przynajmniej raz była nachalnie "podrywana" przez kierowcę taksówki, nie mówišc o zwyczaju pytania pasażerek o numer komórki.

Raport ogłoszony w 2016 roku przez organizację międzynarodowš ActionAid podaje, że aż 86 proc. Brazylijek było narażonych na różne formy obcesowego "podrywania" ze strony mężczyzn.

Z kolei z danych ogłoszonych przez brazylijski Sekretariat Specjalny ds. Polityki wobec Kobiet wynika, że w cišgu każdych dwóch minut pięć kobiet w Brazylii cierpi przemoc fizycznš ze strony mężczyzn, a w latach 1980-2013 w tym kraju zamordowano 106 093 kobiety.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL