Brazylia: Taksówki z zakazem wstępu dla mężczyzn

aktualizacja: 04.03.2017, 06:54
Foto: materiały prasowe

Na razie funkcjonują tylko w ponad dwunastomilionowej metropolii Sao Paulo i w Belo Horizonte, ale wkrótce mają powstać również w trzech innych wielkich miastach Brazylii. Chodzi o taksówki z kobietami za kierownicą i przeznaczone wyłącznie dla kobiet.

REDAKCJA POLECA
21.02.2017
Rzymscy taksówkarze nie chcą konkurencji
24.12.2016
Taksówkarze lepiej widoczni na lotnisku Chopina
31.10.2016
Uber pod presją rowerzystów w Nowym Jorku
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Nie wożą mężczyzn, a pomysł założenia korporacji taksówkowej pod nazwą Femitaxi nieprzypadkowo powstał w Brazylii.

Zwyczaj "zalotów na siłę" wynikający z "maczystowskiej postawy" sporej części brazylijskich mężczyzn - jak pisze miejscowa prasa - skłonił grupę przedsiębiorczych Brazylijek do działania.

Założyły w tych dwóch miastach pierwsze kobiece korporacje taksówkowe. Za kierownicą są wyłącznie kobiety i samochody Femitaxi nigdy nie zabierają mężczyzn.

Jak wynika z raportu agencji sondażowej Datafolha sporządzonego dla dziennika "Folha de Sao Paulo" i ogłoszonego w 2015 roku, w tej brazylijskiej metropolii gospodarczej jedna na trzy kobiety przyznaje, że przynajmniej raz była nachalnie "podrywana" przez kierowcę taksówki, nie mówiąc o zwyczaju pytania pasażerek o numer komórki.

Raport ogłoszony w 2016 roku przez organizację międzynarodową ActionAid podaje, że aż 86 proc. Brazylijek było narażonych na różne formy obcesowego "podrywania" ze strony mężczyzn.

Z kolei z danych ogłoszonych przez brazylijski Sekretariat Specjalny ds. Polityki wobec Kobiet wynika, że w ciągu każdych dwóch minut pięć kobiet w Brazylii cierpi przemoc fizyczną ze strony mężczyzn, a w latach 1980-2013 w tym kraju zamordowano 106 093 kobiety.

POLECAMY

KOMENTARZE