Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Społeczeństwo

"Orić kazał spalić serbskie domy"

youtube
Świadek oskarżenia Milan Jeremić powiedział, że w 1992 roku w miejscowości Zalazje, w pobliżu Srebrenicy, usłyszał rozkaz dowódcy Nasera Oricia, nakazujący spalić serbskie domy.

Proces komendanta obrony Srebrenicy Oricia, rozpoczął się 26 stycznia 2016 roku i budzi w Bośni wiele emocji. Zgodnie z aktem oskarżenia, ofiarami Oricia mieli być jeńcy wojenni zamordowani w miejscowościach Zalazje, Lolici i Kunjerac.

W październiku inny świadek zeznał, że oskarżony wyznał mu, iż zabił jednego z serbskich jeńców podcinając mu gardło. Rozmowa miała mieć miejsce w maju 1993 roku. Co ciekawe, wyznania Oricia miał również wysłuchać brat świadka, ale ten zginął w lipcu 1995 roku.

Należy przypomnieć, że były bośniacki dowódca Naser Orić został przewieziony do stolicy Bośni po ekstradycji ze Szwajcarii, gdzie został zatrzymany pod zarzutem zbrodni wojennych dokonanych na Serbach. 26 czerwca 2015 roku Orić stanął przed prokuratorem w Sarajewie.

Zatrzymanie Oricia w Szwajcarii nastąpiło na wniosek Serbii i wywołało sprzeciw Bośni i Hercegowiny, zagrażając przebiegowi obchodów 20. rocznicy Masakry w Srebrenicy.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL