Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

"Orić kazał spalić serbskie domy"

youtube
Œwiadek oskarżenia Milan Jeremić powiedział, że w 1992 roku w miejscowoœci Zalazje, w pobliżu Srebrenicy, usłyszał rozkaz dowódcy Nasera Oricia, nakazujšcy spalić serbskie domy.

Proces komendanta obrony Srebrenicy Oricia, rozpoczšł się 26 stycznia 2016 roku i budzi w Boœni wiele emocji. Zgodnie z aktem oskarżenia, ofiarami Oricia mieli być jeńcy wojenni zamordowani w miejscowoœciach Zalazje, Lolici i Kunjerac.

W paŸdzierniku inny œwiadek zeznał, że oskarżony wyznał mu, iż zabił jednego z serbskich jeńców podcinajšc mu gardło. Rozmowa miała mieć miejsce w maju 1993 roku. Co ciekawe, wyznania Oricia miał również wysłuchać brat œwiadka, ale ten zginšł w lipcu 1995 roku.

Należy przypomnieć, że były boœniacki dowódca Naser Orić został przewieziony do stolicy Boœni po ekstradycji ze Szwajcarii, gdzie został zatrzymany pod zarzutem zbrodni wojennych dokonanych na Serbach. 26 czerwca 2015 roku Orić stanšł przed prokuratorem w Sarajewie.

Zatrzymanie Oricia w Szwajcarii nastšpiło na wniosek Serbii i wywołało sprzeciw Boœni i Hercegowiny, zagrażajšc przebiegowi obchodów 20. rocznicy Masakry w Srebrenicy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL