Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

W Londynie demonstrowano w obronie publicznej służby zdrowia

AFP
Dziesištki tysięcy osób (według organizatorów nawet 250 tys.) przeszły w sobotę ulicami Londynu w demonstracji w obronie pogršżonej w kryzysie publicznej służby zdrowia (NHS), domagajšc się jej większego dofinansowania.

Demonstranci - pracownicy służby zdrowia i zwišzkowcy - przeszli spod siedziby NHS do brytyjskiego parlamentu pod wielkim transparentem z napisem: "Nasza NHS. Nie - cięciom budżetowym, nie - zamknięciom, nie - prywatyzacji".

"Sš ludzie, którzy czekajš na pomoc na noszach, a także ludzie, którzy pogršżeni w beznadziei czekajš na pomoc w izbach przyjęć" - ubolewał lider laburzystowskiej opozycji Jeremy Corbyn, dodajšc, że "to nie jest wina personelu. To wina rzšdu, który dokonał politycznych wyborów". Jego zdaniem opieka zdrowotna jest "podstawowym prawem" Brytyjczyków. Corbyn wezwał konserwatywny rzšd do większego dofinansowania NHS.

Zapewniajšca bezpłatne leczenie NHS zatrudnia 1,5 mln osób, co oznacza, że jest to jeden z największych pracodawców na œwiecie. Pogršżona jest jednak w poważnym kryzysie, na skutek rzšdowej polityki oszczędnoœci, a także starzenia się brytyjskiego społeczeństwa. Lekarze twierdzš, że system jest "na skraju załamania".

Dr David Wrigley cytowany przez BBC powiedział, że sobotni marsz był "krzykiem o pomoc dla każdego, kto korzysta z NHS, która znajduje się w rozpaczliwej sytuacji". Dodał, że jako lekarz codziennie widzi skutki rzšdowych cięć funduszy dla NHS.

Zdaniem zwišzkowców proponowane przez rzšd zmiany, które majš uzdrowić NHS, będš oznaczały tak naprawdę poważne ograniczenie œwiadczenia usług szpitalnych dla pacjentów i sš w istocie "zasłonš dymnš dla dalszych cięć", a także prowadzš do prywatyzacji oœrodków opieki zdrowotnej.

Rzšd przekonuje, że na poprawę standardów œwiadczonych usług medycznych przeznaczył w tym roku dodatkowo 4 mld funtów.

Niektórzy protestujšcy nieœli w sobotę transparenty podkreœlajšce pozytywnš rolę, jakš w NHS odgrywajš pracujšcy w niej migranci. "Nie - rasizmowi", "Migranci tworzš NHS" - głosiły napisy.

ródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL