Hiszpania: Czarnoskórzy chcą, by chroniła ich ustawa

aktualizacja: 11.01.2017, 19:22
Foto: 123RF

Czarnoskórzy obywatele Hiszpanii zaapelowali do parlamentarzystów o ustawę chroniąca przed licznymi w tym kraju aktami przemocy na tle rasowym. Jednym z żądań jest uznanie czarnoskórych mieszkańców tego kraju za wspólnotę.

REDAKCJA POLECA
25.01.2017
Henri de Lesquen ukarany za rasistowskie oblegi i negowanie Holokaustu
10.01.2017
Chiny: W ramach walki z korupcją ukarano ponad milion osób
03.01.2017
Madryt: Łucznicy bronią ludzi przed dzikami
30.12.2016
Hiszpania: Zakaz wjazdu ciężarówek do Madrytu od 3 do 5 stycznia
Kariera.pl
Kiedy mam prawo do pierwszego urlopu?
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Jak poinformował Moha Gerehou z Towarzystwa Afrykańskiego i Potomków Afrykańczyków w Hiszpanii (SAAE), organizacja ta wezwała parlamentarzystów do zatwierdzenia specjalnej ustawy, która pozwoliłaby chronić czarnoskórych obywateli przed dyskryminacją i atakami werbalnymi i fizycznymi. - W 2015 r. na terenie Hiszpanii popełniono 1 328 aktów przemocy, z których zdecydowana większość miała podłoże rasowe - powiedział Moha Gerehou.

Przedstawiciel SAAE przypomniał, że pomimo zapewnień polityków i ich partii o działaniach przeciwko rasizmowi Hiszpania w dalszym ciągu nie ma w swoim ustawodawstwie przepisów uznających czarnoskórych mieszkańców tego kraju za wspólnotę.

W 2010 r. z inicjatywy Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) do parlamentarnej komisji ds. równości trafił projekt ustawy zwanej potocznie „Pamięcią o Niewolnikach”. Przewidywał on uznanie za wspólnotę czarnoskórych obywateli Hiszpanii, którzy urodzili się w Afryce, oraz ich potomków, a także wszechstronne wsparcie państwa dla tej grupy. - To jedyny gest ze strony hiszpańskiego parlamentu. Wprawdzie projekt został zaakceptowany w komisji, ale nigdy nie trafił pod obrady i głosowanie Kongresu Deputowanych - przypomniał Gerehou.

Zdaniem władz SAAE ustawa powinna chronić czarnoskórych obywateli Hiszpanii w trzech aspektach: policyjnym, prawnym i socjalnym, ze szczególnym uwzględnieniem eliminowania barier na rynku pracy.

- Nasza grupa nie jest właściwie reprezentowana w organach władzy państwowej ani samorządowej. Wśród 616 członków obecnego parlamentu jest tylko jedna czarnoskóra osoba. Podobnie jest na szczeblu gmin. Hiszpania ma tylko jednego czarnoskórego burmistrza - dodał Moha Gerehou.

W Hiszpanii, która ma ponad 46 mln mieszkańców, jest około miliona czarnoskórych obywateli pochodzących z Afryki.

POLECAMY

KOMENTARZE