Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

USA: Protesty młodzieży szkolnej przeciw wyborowi Donalda Trumpa

AFP
Tysišce uczniów szkół œrednich w Waszyngtonie i na jego przedmieœciach protestuje od poniedziałku przeciw wyborowi Donalda Trumpa na prezydenta. Demonstracje przeciw prezydentowi elektowi trwajš w USA od tygodnia.

Udział licealistów w politycznych protestach ulicznych jest rzadkoœciš w USA, co zdaniem komentatorów potwierdza, jak silne sš podziały w amerykańskim społeczeństwie w zwišzku z wyborem Trumpa.

W poniedziałek kilkuset uczniów liceum Montgomery Blair w Silver Spring w stanie Maryland (przedmieœcie Waszyngtonu) opuœciło lekcje, aby demonstrować przeciw prezydentowi elektowi. Kiedy wyszli na ulice, dołšczyła do nich młodzież z innych okolicznych szkół. 

„To nie jest nasz prezydent” - skandowali uczniowie. Wznosili banery z napisami potępiajšcymi rasizm, ksenofobię i antyimigranckš retorykę Trumpa. Maszerowali z plecakami, między szpalerami eskortujšcych ich samochodów policyjnych. Chociaż zakłócali ruch uliczny, wielu kierowców wyrażało sympatię, tršbišc klaksonami i pokazujšc palcami sygnały poparcia. 

We wtorek na ulice wyszli uczniowie szkół stołecznego dystryktu (DC). Wczesnym popołudniem pomaszerowali do centrum Waszyngtonu z zamiarem protestu pod hotelem Trumpa przy Pennsylvania Avenue, nieopodal Białego Domu. 

Uczniowie szkół œrednich mówiš, że ponieważ jako niepełnoletni nie mogš jeszcze głosować, demonstracje uliczne sš dla nich jedynš możliwš formš protestu.

W poniedziałek władze szkół publicznych w hrabstwie Montgomery, gdzie doszło do protestów, wydały oœwiadczenie, w którym wezwały uczniów do nieopuszczania zajęć. Ostrzeżono młodzież, że udział w protestach w czasie lekcji będzie traktowany jako nieusprawiedliwiona nieobecnoœć. 

Demonstracje przeciw Trumpowi trwajš w wielu miastach od wyborów 8 listopada. Majš na ogół pokojowy przebieg, ale czasami dochodzi do gwałtownych incydentów. 

W poniedziałek w auli na Uniwersytecie Stanu Ohio zwolennik Trumpa zaatakował przeciwnika prezydenta elekta. Kiedy ten ostatni odczytywał rezolucję przeciw Trumpowi, pchnšł go od tyłu i przewrócił; wywišzała się bójka. Protest urzšdziła organizacja studentów-socjalistów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL