Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Kraków: Marsz Nadziei i Życia

PAP
Przybliżenie innym sytuacji osób chorych na białaczkę i propagowanie idei dawstwa szpiku kostnego - to najważniejsze cele Marszu Nadziei i Życia, który po raz dziewišty odbył się w sobotę Krakowie.

Marsz organizuje Fundacja Urszuli Smok "Podaruj Życie".

W sali obrad krakowskiego magistratu projektantka mody Ewa Ciepielewska, aktorzy: Anna Cieœlak, Beata i Tomasz Schimscheiner oraz ich córka Adela czytali listy, w których chorzy na białaczkę opisali swoje marzenia. Powtarzało się w nich pragnienie powrotu do zdrowia, życia bez bólu i znalezienia dawcy szpiku.

Chorzy pisali, jak bardzo kochajš życie, tęskniš za swoimi rodzinami, domem i codziennoœciš: spacerami do lasu, wyjazdem nad morze, zabawš z rówieœnikami. Ale podkreœlali też, że choroba uœwiadamia kruchoœć ludzkiej egzystencji. "Nie można odizolować się od otoczenia, bo dzięki niemu stajemy się silniejsi" - twierdził autor jednego z listów.

Urszula Smok, założycielka i prezes Fundacji "Podaruj Życie", która 18 lat temu przeszła przeszczep szpiku podkreœla, że marsz ma przybliżyć sytuację chorych na nowotwory.

"Chcemy pokazać, że także w ich œwiecie jest miejsce na radoœć i miłoœć, że tak naprawdę sš oni takimi samymi osobami, jak przed chorobš. Oczywiœcie borykajš się ze swoimi problemami, trudami, ale odskoczniš jest dla nich œwiat zewnętrzny i bardzo zależy im na wsparciu osób z zewnštrz" – mówiła dziennikarzom Smok.

Zdaniem aktorki Anny Cieœlak obowišzkiem nas, ludzi zdrowych, jest wspieranie słabszych. "Wszystko w życiu wraca jak bumerang. Może tak się zdarzyć, że i my będziemy potrzebować pomocy i to wróci" – powiedziała aktorka.

Tomasz Schimscheiner podkreœlił, że chorzy nie oczekujš naszych łez i współczucia, ale chcš naszej obecnoœci. "Uczucie, że nie jestem sam, że koło mnie sš ludzie, którzy mnie rozumiejš, to jest podstawa do budowania wiary. A wiara człowiekowi dotkniętemu chorobš jest potrzebna jako pierwsza rzecz, żeby z niej wyjœć. Wiara w to, że da sobie radę" – mówił dziennikarzom aktor.

Z Urzędu Miasta uczestnicy Marszu Nadziei i Życia przeszli ul. Grodzkš na Rynek Główny trzymajšc w dłoniach symbolizujšce nadzieję zielone baloniki z dołšczonymi do nich listami- marzeniami chorych.

Patronat honorowy nad akcjš objęli: metropolita krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz, wojewoda małopolski Józef Pilch i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Projekt jest współfinansowany ze œrodków Gminy Miejskiej Kraków.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL