Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Afganistan: Protest dziesištek tysięcy Hazarów

AFP
Dziesištki tysięcy afgańskich szyitów, Hazarów, protestowało w Kabulu przeciwko zmianom w planach budowy linii energetycznej, która ma omijać ich terytorium. Z obawy przed starciami władze zablokowały centrum miasta.

Dziœ nad ranem Hazarowie wyszli na ulice Kabulu, kierujšc się w stronę centrum miasta. Władze zablokowały głównš częœć stolicy; zamknięto większoœć sklepów w całym mieœcie.

Agencja dpa, powołujšc się na obserwatorów, pisze o dziesištkach tysięcy demonstrantów. Zdaniem organizatorów w proteœcie mogło wzišć udział nawet 100 tys. uczestników. Niektórzy demonstranci rzucali kamieniami i usiłowali wspišć się na kontenery blokujšce dostęp do dzielnicy, gdzie znajdujš się budynki rzšdowe i placówki dyplomatyczne. Amerykańska ambasada w Kabulu zamknęła konsulat i ostrzegła Amerykanów, by ograniczyli aktywnoœć w mieœcie.

- Szyicka mniejszoœć Hazarów domaga się dostępu do majšcej powstać w regionie linii energetycznej - powiedział jeden z organizatorów protestu Daud Nadżi. Tzw. linia TUTAP, łšczšca Turkmenistan z Kabulem, ma być wybudowana przez Azjatycki Bank Rozwoju ze wsparciem Turkmenistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Afganistanu i Pakistanu. Wczeœniejszy plan przewidywał, że linia będzie przechodzić przez prowincję Bamian, gdzie mieszka większoœć Hazarów, jednak w 2013 r. obecny rzšd wprowadził zmiany w projekcie budowy.

Zdaniem organizatorów protestu wybudowanie linii energetycznej poza Bamian jest dowodem trwałych uprzedzeń wobec mniejszoœci Hazarów.

Jak podała kancelaria prezydenta Aszrafa Ghaniego, powołano złożony z 12 osób zespół, który ma zbadać możliwoœci przeprowadzenia linii przez prowincję Bamian. Do czasu otrzymania raportu komisji, którego oczekuje się jeszcze w maju, prace na razie wstrzymano.

Jak zaznacza Associated Press, Afganistan boryka się z brakiem energii elektrycznej; wg danych Banku Œwiatowego do sieci podłšczonych jest mniej niż 40 proc. ludnoœci tego kraju. Prawie 75 proc. konsumowanej w Afganistanie energii pochodzi z importu.

Hazarowie to lud pochodzenia mongolskiego; sš szyitami. Ta mniejszoœć stanowi ok. 15 proc. 30-milionowej populacji Afganistanu i uważana jest za najbiedniejszš grupę etnicznš w kraju. Hazarowie regularnie skarżš się na dyskryminację.

W listopadzie ub.r. tysišce Hazarów protestowało w Kabulu przeciwko biernoœci władz wobec powtarzajšcych się ataków na członków tej mniejszoœci. Poniedziałkowa demonstracja jest największš od tamtego czasu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL