Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Włochy: W Budce telefonicznej otwarto bibliotekę

123RF
W budce telefonicznej we włoskim mieœcie Massa w Toskanii otwarta została mini-biblioteka publiczna. Można z niej bezpłatnie wypożyczyć ksišżki. Z inicjatywš tš wystšpiły lokalne władze inspirujšc się podobnymi pomysłami z Wielkiej Brytanii, Portugalii i USA.

 

Kabina telefoniczna należała do włoskiego operatora i w ostatnich latach stała praktyczne nieużywana. Dlatego, tak jak w setkach miast i miasteczek w całych Włoszech, firma telefoniczna postanowiła jš zdemontować i wywieŸć.

 

Jednak zainteresowanie niš wyraziło lokalne stowarzyszenie wolontariatu, które postanowiło zrobić z niej użytek i zapewnić temu miejscu drugie życie. Zawarto porozumienie, na mocy którego operator zabrał tylko aparat telefoniczny.

 

Ochotnicy organizacji wyremontowali zaœ budkę, pomalowali na biało i niebiesko, zamontowali półki, a na nich ustawili dziesištki ksišżek. Każdy mieszkaniec Massy może przyjœć i w dowolnej chwili pożyczyć z niej ksišżkę. Wszystkich zachęca się również do tego, by uzupełniali zbiory miniaturowej biblioteki i przynosili tomy z domu, aż do wyczerpania miejsca na półkach.

 

Otwarcia "biblio-kabiny" dokonali przedstawiciele władz miejskich, a inicjatywie tej nadali znaczšcš nazwę "Ostatnie słowo".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL