Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Protest pod ambasadš. "Uwolnić Sawczenkę"

AFP
Kilkaset osób domagało się przed ambasadš Rosji w Kijowie uwolnienia ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, która oczekuje na wyrok rosyjskiego sšdu w sprawie o współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy z Rosji w czasie walk w Donbasie w 2014 roku.

Proces Sawczenko trwa w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji. Prokurator zażšdał dla niej kary 23 lat pozbawienia wolnoœci. Oskarżona nie przyznaje się do winy i od 4 marca prowadzi głodówkę, nie przyjmujšc jedzenia i napojów. 

Zgromadzeni przed ambasadš skandowali „Uwolnić Nadię!” i „Putin do Hagi!”; w budynek rzucano jajkami i pojemnikami z farbš. Do zebranych przyłšczyła się była premier Ukrainy Julia Tymoszenko; Sawczenko jest deputowanš do parlamentu z ramienia jej partii Batkiwszczyna (Ojczyzna). 

„Zwracam się do przywódców wszystkich państw: nie traćcie ani minuty, wykorzystajcie wszystkie możliwoœci, by nie dopuœcić do œmierci naszej bohaterki Nadii Sawczenko. Apeluję do całego œwiata, by przyjœć przed ambasady Rosji w każdym mieœcie i domagać się wolnienia Nadii i zaprzestania tortur, którym jest poddawana” – mówiła. 

Tymoszenko podkreœliła, że stan uwięzionej pogarsza się z każdym dniem. „Ma opuchnięte nogi, spękane usta. W cišgu jednej nocy straciła 4 kilogramy” – relacjonowała. 

W sprawie Sawczenko wypowiedział się prezydent Petro Poroszenko, który w œrodę rozpoczyna wizytę w Turcji. „Zrobiliœmy w ostatnich dniach wszystko, by zwiększyć naciski międzynarodowe na Rosję ze strony Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i innych naszych partnerów, żeby doprowadzić do bezwarunkowego uwolnienia Nadii Sawczenko i jej powrotu na Ukrainę” – oœwiadczył. 

Adwokaci lotniczki poinformowali tymczasem, że wbrew wczeœniejszym ustaleniom sšd w rosyjskim Doniecku nie wydał zgody na badania medyczne, które mieli przeprowadzić lekarze z Ukrainy. Nie zezwolono także na widzenie Sawczenko z matkš i siostrš oraz nie dopuszczono do niej ukraińskich konsulów.

W œrodę sędzia sšdu w rosyjskim Doniecku poinformował, że ogłaszanie wyroku w procesie Sawczenko rozpocznie się 21 marca i potrwa dwa dni. Sawczenko powiedziała w swym ostatnim słowie, że nie przyznaje się do winy i nie będzie odwoływać się od wyroku skazujšcego. Zaznaczyła, że nie uznaje jurysdykcji rosyjskiego sšdu. "Po wyroku kontynuuję głodówkę jeszcze przez dziesięć dni (...). Rosja ma dziesięć dni, żeby odesłać mnie na Ukrainę" – powiedziała.

Niemcy apelujš do Rosjan

Pełnomocnik rzšdu Niemiec ds. kontaktów z Rosjš Gernot Erler wezwał rosyjskie władze do natychmiastowego zwolnienia Sawczenko.

Erler oœwiadczył, że jest zaniepokojony stanem zdrowia lotniczki. Jego zdaniem proces przed rosyjskim sšdem jest "niezgodny z zasadami praworzšdnoœci". Rosja jest jako członek OBWE i Rady Europy "odpowiedzialna za zdrowie i samopoczucie osób przebywajšcych w jej więzieniach". "Wzywam osoby odpowiedzialne w Rosji do natychmiastowego zwolnienia pani Sawczenko" - napisał Erler w przekazanym PAP w œrodę oœwiadczeniu.

Jak zaznaczył, zwolnienie ukraińskiej pilotki byłoby "pozytywnym sygnałem" w relacjach między Rosjš a Ukrainš, ważnym ze względu na konflikt we wschodniej Ukrainie.

Erler jest koordynatorem niemieckiego rzšdu do spraw współpracy z obywatelskim społeczeństwem Rosji. Od tego roku jest ponadto pełnomocnikiem do spraw niemieckiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Polityk niemieckiej SPD był wczeœniej znany z prorosyjskich poglšdów, które zrewidował w minionych latach pod wpływem aneksji Krymu i rosyjskiego wsparcia dla separatystów w Donbasie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL