Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Przed Pałacem Prezydenckim protest przeciw noweli prawa o policji i uprawnieniach służb

Protest przeciwko inwigilacji pod hasłem "Władzo, wyloguj się z mojego prywatnego życia!" przed Pałacem Prezydenckim
PAP/ Tomasz Gzell
Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie w pištek trwał protest przeciw wchodzšcym w życie 7 lutego zapisom nowelizacji ustawy o policji i ustaw dot. uprawnień służb specjalnych.. Wieczorem delegacja protestujšcych została zaproszona na rozmowy do pałacu.

Protest, zorganizowany przez Amnesty International i Fundację Panoptykon, rozpoczšł się o godz. 12, ma potrwać do północy. Uczestnicy akcji mieli transparenty m.in. z napisami "Władzo wyloguj się z mojego prywatnego życia". Częœć protestujšcych założyła maski z podobiznš koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. W akcji uczestniczyło ok. 100 osób.

Ok. godz. 19 przedstawiciele protestujšcych zostali zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego, gdzie rozmawiali z prezydentem Andrzejem Dudš i szefowš prezydenckiej kancelarii Małgorzatš Sadurskš.

Szefowa AI Polska Draginja Nadażdin powiedziała PAP po rozmowach, że prezydent Andrzej Duda tłumaczył, że podpisał nowe prawo z uwagi na "wymogi czasowe - ustawa musiała wejœć w życie 7 lutego". "Prezydent wyraził swojš œwiadomoœć, że to nie jest doskonała ustawa" - powiedziała dyrektorka AI. Jak zapewniła, prezydent obiecał, że będzie otwarty na dialog. "Dostaliœmy deklarację, że ze strony pana prezydenta jest gotowoœć do rozmowy z obywatelami" - dodała.

Protest ma trwać 12 godzin; to nawišzanie do 12. artykułu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, który mówi o prawie do prywatnoœci - wyjaœniała Draginja Nadażdin.

Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon oceniła, że podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw zmierza do niekontrolowanej inwigilacji obywateli przez służby państwowe.

"Nowa ustawa daje policji, ABW, CBA czy Straży Granicznej prawo do inwigilowania obywateli. Naszym zdaniem nowe prawo przyznaje służbom zbyt szerokie uprawnienia. To powoduje, że każdy z nas może znaleŸć się na celowniku służb" - powiedziała PAP Szymielewicz.

Jak mówiła, nowe przepisy pozwolš też na œledzenie osób w sieci i ich kontaktów. "Na to nie ma zgody. Prawo do prywatnoœci jest prawem konstytucyjnym, prawem fundamentalnym. To władza musi się tłumaczyć, jeœli chce nas inwigilować, a ta władza tego nie tłumaczy, tylko to robi, jakby to było jej prawem fundamentalnym" - dodała przedstawicielka fundacji.

Szymielewicz zgodziła się, że władze i służby mogš mieć tego typu uprawnienia, ale muszš podlegać one œcisłej kontroli przez sšdy. "Tutaj takiej kontroli nie będzie. Będš tylko sprawozdania, jakie służby co pół roku będš wysyłać do sšdu okręgowego, który będzie mógł, a nie musiał przejrzeć te sprawozdania i poszukać tam jakichœ podejrzanych zapytań" - powiedziała.

Szefowa AI dodała, że ma nadzieję, iż ten protest "obudzi œwiadomoœć społecznš". Przypomniała, że nowe prawo ma być zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego. "Po drugie, ta ustawa w takim kształcie może być również zaskarżona do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu" - zaznaczyła.

Zastępca przewodniczšcego sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Suski (PiS) tłumaczył w rozmowie z PAP, że ustawa "przedłuża funkcjonowanie przepisów, które już funkcjonowały", a nawet "przewiduje ograniczenia, których poprzednio nie było, chociażby długoœć przechowywania danych - gdy nie potwierdzi się podejrzenie, to (dane - PAP) majš być zniszczone

Zdaniem Suskiego, zarzuty formułowane przez protestujšcych nie majš "nic wspólnego z rzeczywistoœciš".

"Ta ustawa tak naprawdę zwiększa prawa obywatelskie w stosunku do obowišzujšcego poprzednio (prawa)" - ocenił poseł PiS.

Jego zdaniem protestujšcy "to te same œrodowiska, które nie potrafiš zaakceptować tego, że Platforma przegrała wybory". "Będš protestować tak, jak założyli, aż do obalenia obecnej władzy" - dodał.

Podpisana przez prezydenta nowela m.in. ustawy o policji jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał za niekonstytucyjne częœć zasad dot. pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej.

Nowela przewiduje, że kontrola operacyjna - po uprzedniej zgodzie sšdu - ma polegać m.in. na podsłuchu, podglšdzie osób w œrodkach transportu lub miejscach innych niż publiczne, kontroli korespondencji, w tym elektronicznej.

Nowelizację przygotowanš przez posłów PiS Sejm uchwalił 15 stycznia, przy sprzeciwie całej opozycji. Senat przyjšł jš bez poprawek 29 stycznia. Prezydent podpisał jš 3 lutego.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL